Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie 8 IX 2018 r.

Para Prezydencka już od 2012 r. zachęca Polaków do publicznego czytania wielkich dzieł polskiej literatury. W roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowe Czytanie będzie miało rekordowy zasięg: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego odczytane zostanie w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach.

 

Powieść czytana będzie na wszystkich kontynentach. Dosłownie na wszystkich, bo nawet na Antarktydzie polscy polarnicy w Bazie Arctowskiego sięgną po tę lekturę” – czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. (http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/)

My również wzięliśmy udział w tej imponującej akcji promującej czytelnictwo. Uczniowie naszej szkoły podczas piątkowego apelu 7 IX 2018 r. mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi faktami z biografii autora powieści, które przybliżyli im lektorzy z kl. VIII (czy wiedzieliście, że nasz patron – Bolesław Prus – był świadkiem na ślubie Stefana Żeromskiego?). Następnie panie polonistki odczytały fragmenty Przedwiośnia, którego akcja rozgrywa się u progu tworzenia II Rzeczypospolitej i znakomicie oddaje atmosferę trudnego czasu organizowania młodego państwa polskiego. Uczniowie w ciszy i skupieniu słuchali fragmentów niełatwej lektury.

Ciekawe, jaki utwór będziemy czytać za rok?

Może tym razem będą to Chłopi W. Reymonta?  (IŁ)

NC3.jpgNC2.jpgNC1.jpg

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Galeria Narodowe Czytanie 2018