Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Grupa Żabek

 


   Praca zdalna dzieci z grupy "Żabki"

Sytuacja zmusiła nas do pozostania w domu. Nie leniuchujemy, rozwiązujemy przesyłane zadania. Jest fajnie, ale chcielibyśmy już wrócić do przedszkola i bawić się razem.

 Opracowała: Izabela Komoniewska

 

178.jpg171.jpg176.jpg177.jpg173.jpg1 7.jpg174.jpg175.jpg172.jpg
PZ08.jpegPZ09.jpgPZ07.jpg


 

 

 

"Buzia Twoja uśmiechnięta,

w dniu radosnym Twego święta.

Przyjmij proszę me życzenia,

niech się spełnią Twe marzenia.

Ważna dzisiaj data taka,

bo to przecież Dzień Chłopaka!" 

Dnia 30 września płynęły życzenia do wszystkich chłopaków  w dniu ich święta. Dziewczynki przygotowały dla chłopców małą niespodziankę. Było dużo życzeń, prezenciki, wspólne tańce i zabawy.

 

Opracowała: Izabela Komoniewska

DC1.jpgDC2.jpg
 


 

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dnia 16 września uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropki były wszędzie na ubraniach i na buziach. Na początek dzieci wysłuchały historii Petera Reynoldsa “Kropka”, w której opowiedziana została historia o dziewczynce imieniem Vashti i jej kropce. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.

Następnie każdy przedszkolak otrzymał do pokolorowania rysunek, w którym motywem były kropki. Nie zabrakło również zabawy w Twistera i wyścigu "Kto znajdzie więcej kropek".

 

Opracowała: Izabela Komoniewska

K5.jpgK4.jpgK3.jpgK7.jpgK8.jpgK6.jpgK1.jpg
 

 


 

Andrzejki...

  

Dzień imienin Andrzeja Biedronki i Żabki wspólnie uczciły wesołymi zabawami i wróżbami. Były: Magia kolorów, Moja przyszłość, Nasze charaktery, serca z imionami chłopców i dziewczynek oraz wyścig butów. A lanie wosku odbyło się... na papierze w formie kolorowanek. Było duuuużo śmiechu:):):) (AB)

a9.jpga7.jpga6.jpga1.jpga8.jpga2.jpga5.jpga10.jpga3.jpg
 
 


 „Jadą, jadą misie

śmieją im się pysie...”

 

W piątek 23 listopada Żabki i Biedronki wspólnie uczciły Dzień Pluszowego Misia.
W przedszkolu zaroiło się od misiów małych i dużych. Były misiowe pląsy i piosenki, zgadywanki i kolorowanki, a na koniec misiowy przysmak – złocisty miodek podany na chrupiącym wafelku. Wszystkie dzieciaki zajadały ze smakiem. (AB)

d10.jpgd8.jpgd6.jpgd1.jpgd7.jpgd9.jpgd4.jpgd.jpgd5.jpg
                  

 


    Wspomnienia złotej jesieni...

 

Bawimy się razem, uczymy się razem - Żabki i Biedronki na wspólnych spacerach spędziły wiele wesołych chwil. Zabawy ruchowe, zabawy ze śpiewem, śpiewanie poznanych piosenek sprawiło, że dzieciaki obu grup świetnie się zintegrowały :):):)

PJ1.jpgPJ6.jpgPJ.jpgPJ7.jpgPJ3.jpgPJ4.jpgPJ5.jpgPJ2.jpg


 

    Do czego mogą służyć urządzenia elektryczne? 

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć wraz z Biedronkami i Żabkami używając miksera i blendera do zrobienia koktajlu mleczno – owocowego. W skład pysznego, zdrowego napoju weszły banany, truskawki, borówki i oczywiście jogurt naturalny. Dzieci mogły zobaczyć, jak z różnych składników powstaje gotowy produkt, który od razu można spróbować.

Było ciekawie i bardzo pysznie:):):)

 

1.3.jpg1.4.jpg1.5.jpg1.2.jpg1.1.jpg1.6.jpg1.7.jpg


 

      „Plastusiowy pamiętnik” 

Taki tytuł nosiło przedstawienie, na którym 24 października były Żabki i Motylki. Sztuka była ciekawa, a postacie barwne. Wszyscy  z zainteresowaniem ją oglądaliśmy, a na koniec zrobiliśmy zdjęcie z aktorami na prawdziwej scenie!

 

Było  super!!!


 

   URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA 12.10.2018 r.

 

Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Paddington i wiele innych bezimiennych misiów zawitało dziś do nas. Było czytanie bajek, kolorowanki i misiowe zabawy. Tak spędziliśmy ten misiowy dzień.

 

6 1.jpg7 1.jpg2 2.jpg4 2.jpg3 1.jpg
 


ZABAWA Z KASZTANAMI

 

Pewnego dnia pani przyniosła do przedszkola duże pudło, a w nim kasztany, żołędzie i szyszki. Zaczęło się od segregowania, oglądania i układania różnych wzorów. Dzieci przy pomocy pani przeliczały swoje skarby. Kiedy już pierwsza ciekawość została zaspokojona,  pani wyjęła zapałki i wykałaczki. Zaczęło się robienie kasztanowo – żołędziowych stworków. Zabawy i śmiechu było co niemiara, a fantazja dzieci nieograniczona.

                             

ZK4.jpgZK3.jpgZK2.jpgZK.jpg
                             


DZIEŃ KROPKI

Kropka tu, kropka tam...
Spotkanie z kropką zaczęliśmy od historii Vashti. Następnie  dzieci poszukiwały kropek
w swoim otoczeniu: talerze podczas posiłku, góra kubeczka z herbatą, kropki na naszych ubraniach, niektóre klocki i wiele, wiele innych przedmiotów przypominających kropki. Później przedszkolaki łączyły kropki, które układały się w różne obrazki np.: żabki i pięknie je kolorowały. Używając pędzli i farb z niemałą fantazją ozdobiły papierowe talerzyki kropkowymi wzorami. Pani ozdobiła swoich przedszkolaków papierowymi kropkami przyklejanymi do ubrań oraz ich buzie kolorowymi piegami. Wszyscy dobrze się bawili w to kropkowe święto.

DK4.jpgDK3.jpgDK2.jpgDK.jpg

 


 

Roszkoln2018/2019

 

XXI Miejska Sportowa Olimpiada Przedszkolaków

XXI Miejska Sportowa Olimpiada Przedszkolaków

 

23 maja 2018 r. o godz. 10.00 odbyła się XXI Miejska Sportowa Olimpiada Przedszkolaków zorganizowana tym razem przez nasze Przedszkole. Cała impreza odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej "Centrum", gdzie w zmaganiach sportowych brały udział drużyny z dąbrowskich przedszkoli. Zgodnie z regulaminem w zawodach wzięły udział dzieci 5-6-letnie. Z każdego przedszkola brało udział 5 zawodników, po jednym zawodniku każdej konkurencji.

Czytaj więcej o XXI Miejska Sportowa Olimpiada Przedszkolaków

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 

 

 

6 listopada świętowaliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek. Zagościł u nas Czerwony Kapturek, Piotruś, Elza, Smerf, Diabełek, Czarownica oraz wiele innych ciekawych, bajkowych postaci. Tego dnia poznaliśmy legendę o powstaniu Pustyni Błędowskiej. Dostaliśmy list z prośbą o pomoc od czarownicy, która przez przypadek zamieniła postaci bajkowe, pomieszała bajki i zamieniła dobro i zło. Musieliśmy wykonać trudne zadania, które sprawiły, ze wszystko wróciło na swoje miejsce! Zabawa była przy tym przednia! Na koniec otrzymaliśmy słodki upominek – pierniczki z domku Baby Jagi.

 

dzie bajek 5.jpgdzie bajek 2.jpgdzie bajek 3.jpgdzie bajek 4.jpgdzie bajek 9.jpgdzie bajek 7.jpgdzie bajek 1.jpgdzie bajek 6.jpgdzie bajek 8.jpg

Festiwal dyni

Festiwal Dyni

 

W dniach od 30 października do 3 listopada w przedszkolu odbył się Festiwal Dyni. W tym czasie w naszym przedszkolu wykorzystywaliśmy dynię do zabaw na wiele sposobów było turlanie, porównywanie koloru, wielkości, ciężaru, przeliczanie. Mogliśmy poznać  ciekawy smak dyni – jedliśmy ją i piliśmy przepyszny kompot. Szkoda, że ten nowy smak nie każdemu przypadł do gustu. Podczas zabaw plastycznych wykonaliśmy dyniowe lampiony i dowiedzieliśmy się, jak można uzyskać kolor pomarańczowy. To był bardzo ciekawie spędzony czas.

dynie 2.jpgdynie 5.jpgdynie 4.jpgdynie 3.jpgdynie 9.jpgdynie 7.jpgdynie 6.jpgdynie 1.jpgdynie 8.jpg

Dzień Kropki

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

 

15 września Żabki świętowały Dzień Kropki. Czas w przedszkolu upłynął nam na radosnych zabawach z kropką w tle. Opowiadaliśmy o swoich talentach i talentach kolegów, było skakanie po ogromnych kropach, układanie z kropek najdłuższego węża na świecie, przenoszenie maleńkich kropeczek za pomocą słomki, układanie kropek od największej do najmniejszej i wiele innych, ciekawych zabaw. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe  zdjęcia w kropkowanej fotobudce. Zapamiętamy ten dzień na długo.

dzie kropki 7.jpgdzie kropki 8.jpgdzie kropki 1.jpgDzie kropki.jpgdzie kropki 6.jpgdzie kropki 5.jpgdzie kropki 2.jpgdzie kropki 10.jpgdzie kropki 3.jpg

Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

20 września swoje święto obchodzą przedszkolaki z całej Polski i my także świętowaliśmy tym dniu. Dzień rozpoczął się od wspólnego omówienia, czym są prawa dziecka i dlaczego dzieci posiadają specjalne prawa. Później wesoło bawiliśmy się w przeróżne zabawy, tańczyliśmy z pomponami i nie tylko. Przygotowaliśmy dla siebie nawet słodki kawałek tortu z owocami. Otrzymaliśmy odznaki oraz baloniki, które symbolizowały ten radosny dzień.

dzie przedszkolaka 2.jpgdzie przedszkolaka 12.jpgdzie przedszkolaka 11.jpgdzie przedszkolaka 7.jpgdzie przedszkolaka 9.jpgdzie przedszkolaka 10.jpgdzie przedszkolaka 8.jpgdzie przedszkolaka 1.jpgdzie przedszkolaka 6.jpg

Dzień Głośnego Czytania

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Głośnego Czytania.

 

Dzień rozpoczęliśmy od przygotowania ogromnej gry planszowej „Lizak Baby Jagi”, w którą wspólnie potem zagraliśmy. Poznaliśmy historię Jasia i Małgosi, rozwiązywaliśmy bajkowe zagadki i dopasowywaliśmy rekwizyty do postaci ze znanych bajek. Pani wychowawczyni przeczytała nam bardzo śmieszną „Książkę bez obrazków”. Przez cały dzień panie pracujące w przedszkolu czytały nam niesamowite bajki. Po obiedzie odwiedziła nas ze swoimi wspaniałymi książeczkami  bibliotekarka szkolna,  pani Małgosia. To był dzień pełen wrażeń!

gone czytanie 11.jpggone czytanie 5.jpggone czytanie 2.jpggone czytanie 3.jpggone czytanie 4.jpggone czytanie 9.jpggone czytanie 1.jpggone czytanie 6.jpggone czytanie 12.jpg


WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Wakacje dla zabawek

Wakacje dla zabawek

Wakacje dla zabawek to projekt, który został zrealizowany w grupie Żabki 

w terminie 8.05 – 12.05.2017r.

Głównym etapem realizacji projektu były działania twórcze dzieci- tworzyły one własne zabawki z wcześniej zebranych surowców wtórnych i materiałów. Dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczyciela konstruowały zabawki według swoich pomysłów.

 

W wyniku działań dzieci powstały zabawki stworzone do wspólnych, zespołowych gier i zabaw, a także do zabaw indywidualnych np. kuchenka, zlewozmywak, garaż piętrowy, gąsienice z nakrętek, pajączki, gniotki,  gra memory, zestawy do gry w ringo, rakietki
do odbijania balonów, puzzle, klocki obrazkowe, samochody, laleczki itp. Dzieci bawiły się stworzonymi przez siebie zabawkami nawet po zakończeniu projektu, a także tworzyły je w domu z pomocą rodziców. To była wspaniała zabawa!

zabawki 2.jpgzabawki 5.jpgzabawki 4.jpgzabawki 3.jpgzabawki 7.jpgzabawki 9.jpgzabawki 8.jpgzabawki 6.jpgzabawki 1.jpg

Dzień Mamy

Dzień Mamy

Dzień Mamy jest raz w roku,
Szczęśliwy i pełen uroku.
W tym dniu pragnę złożyć Ci życzenia:
Zdrowia szczęścia i powodzenia.
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku
Za to, że dni moje tęczą malujesz
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

 

 

29 maja świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Mamy. Wszystkie dzieci słowem, tańcem, piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną opiekę, cierpliwość i dobroć, a także za serce, które tak wiele rozumie i zawsze wybacza. W tym radosnym dniu mamy obejrzały przedstawienia Biedronek pt: „Na łące”, Żabek – spektakl muzyczny „Kopciuszek” oraz  Motylków pt. „Dzień Mamy na wesoło”.  
Po wspaniałych występach na twarzach mam zauważyć można było  radość, wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym
, aby pokazać mamom, jak bardzo je kochamy, wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane prezenty. Atmosfera tej uroczystości była bardzo podniosła i radosna!

dzie mamy 9.jpgdzie mamy 7.jpgdzie mamy 10.jpgdzie mamy 6.jpgdzie mamy 1.jpgdzie mamy 2.jpgdzie mamy 5.jpgdzie mamy 4.jpgdzie mamy 3.jpg

Odwiedziny fryzjerki

Odwiedziny fryzjerki

 

5 kwietnia gościliśmy w przedszkolu w grupie Żabek fryzjerkę. Pani Małgosia opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała narzędzia których używa na co dzień. Okazało się, że to nie tylko grzebień i nożyczki, ale także wałki, pędzle, suszarka, maszynka do strzyżenia, fartuszki, ręczniki, folie i wiele innych potrzebnych narzędzi. Dowiedzieliśmy się  jak ważne jest codzienne dbanie o włosy, o to żeby były zawsze czyste i zadbane, schludnie uczesane a u chłopców ładnie ostrzyżone.
Na koniec spotkania pani Małgosia zrobiła nam piękne fryzury – warkocze i koszyczki i poczęstowała nas pysznym lizakiem. B.K.

 

fryzjerka 8.jpgfryzjerka 6.jpgfryzjerka 1.jpgfryzjerka 7.jpgfryzjerka 4.jpgfryzjerka 3.jpgfryzjerka 10.jpgfryzjerka 2.jpg

Rodzinne recytowanie

Rodzinne Recytowanie

 

W dniu 31marca w przedszkolu odbył się konkurs dla dzieci i rodziców
Rodzinne Recytowanie „Poezja z przymrużeniem oka”.
W miłej atmosferze, przy filiżance gorącej czekolady i pysznych muffinkach wysłuchaliśmy wierszy recytowanych przez naszych kolegów wraz z rodzicami
lub z rodzeństwem. Wszyscy uczestnicy pięknie się zaprezentowali, zostali nagrodzeni brawami, dyplomami oraz książkami. B.K.

recytowanie 7.jpgrecytowanie 6.jpgrecytowanie 1.jpgrecytowanie 2.jpgrecytowanie 5.jpgrecytowanie 4.jpgrecytowanie.jpg

Dzień Kota

Dzień Kota

17 lutego 2017r w naszej grupie obchodziliśmy nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Tego dnia przyszliśmy do przedszkola ubrani jak kotki, niektórzy z nas mieli nawet ogony i kocie uszy!!!! Z samego rana pani namalowała nam noski, uszka i wąsy jak prawdziwym kotkom i mogliśmy zacząć świętowanie. Tego dnia dowiedzieliśmy się o wielu kocich ciekawostkach, o tym, co kotki lubią jeść, jak należy o nie dbać a także o tym, że w różnych krajach przywołujemy kotki w różnych językach! Braliśmy udział w wielu konkursach: polowaliśmy na myszki, łowiliśmy rybki w jeziorze, układaliśmy kotki według rozmiaru, układaliśmy kocie puzzle, a nawet piliśmy mleko ze spodeczka jak prawdziwy kotek! Nie mogło zabraknąć pięknych kotków, które wykonaliśmy z wyciętych papierowych kół. Na koniec dnia, w nagrodę otrzymaliśmy dyplomy i kocie kolorowanki! Tego dnia mogliśmy zrobić coś dobrego dla zwierzaków i przynosiliśmy do przedszkola karmę, która została przekazana do schroniska dla zwierząt. Musimy pamiętać o tym, żeby o nasze zwierzątka dbać codziennie, nie tylko od święta!

dzie kota  4.JPGdzie kota  3.JPGdzie kota  2.JPGdzie kota  1.JPG


Walentynki u Żabek

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję

14 lutego 2017 roku był dla nas prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.


walentynki 4.JPGwalentynki 3.JPGwalentynki 6.JPGwalentynki 1.JPG


Szukamy dinozaurów

W czwartek, 9 lutego w poszukiwaniu dinozaurów, trafiliśmy do szkolnej biblioteki. Wiedzieliśmy, że znajdziemy tam ciekawostki o tych ogromnych, niezwykłych zwierzętach. Pani Małgosia, nasza bibliotekarka przeczytała nam wiersz o dinozaurze Franku, który miał talent kulinarny i potrafił piec pyszne bezy. Mogliśmy też pooglądać książki z ilustracjami i ciekawostkami o dinozaurach. Na koniec dostaliśmy trudne zadanie do wykonania, musieliśmy odszukać wśród przeróżnych gadów pięć par takich samych dinozaurów. Nie było łatwo, ale wszystkim udało się wykonać zadanie. To było bardzo ciekawe spotkanie, mamy nadzieję, że wkrótce ponownie odwiedzimy szkolną bibliotekę.

biblioteka 1.JPGbiblioteka 4.JPGbiblioteka 3.JPGbiblioteka 2.JPGbiblioteka 5.JPG


Brązowy Dzień – Święto Czekolady

23 listopada w naszym przedszkolu królował kolor brązowy. A co na świecie jest najbardziej brązowe? Oczywiście pyszna, słodka i aromatyczna czekolada.
Tego dnia  dowiedzieliśmy się jak wygląda i gdzie rośnie ziarno kakaowca, skąd się bierze czekolada, oraz czy jest ona zdrowa? Oglądaliśmy film o sekretach czekoladowej tabliczki, potem wskazywaliśmy na  ilustracjach, do czego można wykorzystać brązową czekoladę. Okazało się, że wykorzystuje się ją nie tylko do jedzenia, ale także do wypieków, do picia a nawet do masażu! Nie mogło zabraknąć również wesołej zabawy – wspólnie tańczyliśmy do czekoladowej piosenki Chocolate Choco Choco. Na koniec zajęć zajadaliśmy się naszymi ulubionymi owocami w polewie z pysznej czekolady. To był bardzo słodki dz

 

brzowy dzie 7.JPGbrzowy dzie 6.JPGbrzowy dzie 1.JPGbrzowy dzie 8.JPGbrzowy dzie 2.JPGbrzowy dzie 5.JPGbrzowy dzie 4.JPGbrzowy dzie 3.JPG

Humor w poezji dziecięcej

Julian Tuwim

Spóźniony słowik

Płacze pani Słowikowa w gniazdku na akacji,
Bo pan Słowik przed dziewiątą miał być na kolacji,
Tak się godzin wyznaczonych pilnie zawsze trzyma,
A już jest po jedenastej - i Słowika nie ma!

Wszystko stygnie: zupka z muszek na wieczornej rosie,
Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie,
Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku,
A na deser - tort z wietrzyka w księżycowym blasku.

Może mu się co zdarzyło? może go napadli?
Szare piórka oskubali, srebrny głosik skradli?
To przez zazdrość! To skowronek z bandą skowroniątek!
Piórka - głupstwo, bo odrosną, ale głos - majątek!

Nagle zjawia się pan Słowik, poświstuje, skacze...
Gdzieś ty latał? Gdzieś ty fruwał? Przecież ja tu płaczę!
A pan Słowik słodko ćwierka: "Wybacz, moje złoto,
Ale wieczór taki piękny, ze szedłem piechotą!"

 

Ten oto wiersz nasza koleżanka Oliwia Gęborska z grupy Żabek zaprezentowała podczas X Edycji Miejskiego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem
 „Humor w poezji dziecięcej”.
Konkurs odbył się 25 kwietnia w Bibliotece Miejskiej w Dąbrowie Górniczej,
a głównym organizatorem było Przedszkole nr 32.

 

Oliwia godnie reprezentowała nasze przedszkole, za co otrzymała dyplom oraz nagrodę.

konkurs 3.JPGkonkurs.jpgkonkurs 4.jpg

Dzień Fioletowy

Dzień Fioletowy

 

W październiku w przedszkolu świętował kolor Fioletowy. Żabki tego dnia bawiły się wesoło, wykorzystując fioletową bibułę. Długie paski posłużyły nam do ćwiczeń oddechowych, a następnie dzieci  układały z nich figury geometryczne, ciekawe kształty, a nawet pierwsze literki swojego imienia. Fioletowy Dzień był okazją do  pokazania dzieciom nowych smaków i zachęcania do spróbowania ich. Była więc fioletowa degustacja: winogrona, śliwki, cebulka, kapusta, jagody, ale także oliwki, które były dzieciom najmniej znane. W tym dniu wykonaliśmy kolorowe  doświadczenie i przekonaliśmy się, że kolorowa potrafi woda potrafi wędrować z pełnej do pustej szklanki. Największą jednak radość sprawiło nam odkrycie nowego, fioletowego koloru, którym malowaliśmy jesienne parasole. Tego dnia nie mogło zabraknąć strojów dzieci i pań w tym pięknym kolorze.

 

 

 

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Przedszkole nr 5 Galeria Grupa Żabki