Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

9 listopada w przedszkolu uroczyście świętowaliśmy Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to wyjątkowe święto, przybliżające nam burzliwą historię naszego kraju. 100 lat temu, dzięki naszym przodkom, po 123 latach zaborów i nieobecności Polski na mapach Europy odzyskaliśmy wolność. 
Dziś możemy żyć w pełni ciesząc się wolnością i niepodległością naszego kraju.

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego z udziałem wszystkich zgromadzonych –dzieci, pani Dyrektor, nauczycieli oraz pracowników szkoły i przedszkola, po czym grupa Motylków rozpoczęła swój program artystyczny.

…Co to jest niepodległość

Teraz wiem już na pewno,

Każde dziecko dziś woła

To polski dom polska szkoła…

Słowa tej pięknej piosenki wywołały chwile wzruszenia u wszystkich oglądających nasze  przedstawienie. Dzięki nim wszyscy poczuliśmy się Polakami. Po recytacji patriotycznych wierszy, Motylki ubrane w piękne, regionalne stroje zaprezentowały nam pokaz tańców ludowych oraz zabaw, w które dzieci bawiły się 100 lat temu.

To był wyjątkowy i niepowtarzalny dla nas czas. 

1.4.jpg1.3.jpg1.2.jpg1.5.jpg1.6.jpg1.1.jpg1.0.jpg

 

 


Plastusiowy pamiętnik

 „Plastusiowy pamiętnik” - taki tytuł nosiło przedstawienie, na którym 24 października w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie były Żabki i Motylki. Sztuka była ciekawa, a postacie barwne. Wszyscy  z zainteresowaniem ją oglądaliśmy, a na koniec zrobiliśmy zdjęcie z aktorami na prawdziwej scenie! Było super!!! 

 

TDZ3.jpgTDZ2.jpgTDZ1.jpgTDZ.jpg
 

 


 

Zawody Sportowe

BIAŁO – CZERWONI

Nasze przedszkole aktywnie uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie
„Piękna nasza Polska cała”. Jednym z zadań projektu jest zorganizowanie i udział w zawodach sportowych „Biało – Czerwoni”.  Takie zawody odbyły się u nas 18 października. Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy na boisko sportowe LKS Tęcza.
Na miejscu, po uroczystym otwarciu spartakiady złożyliśmy przyrzeczenia, że będziemy się świetnie bawić i uczciwie rywalizować. Obiecaliśmy też, że nie będziemy płakać, jeśli coś się nie uda.  Po rozgrzewce przystąpiliśmy do zawodów. Rzucaliśmy woreczkami do kosza, przechodziliśmy pod liną, toczyliśmy piłkę, nosiliśmy piłeczki jak kelnerzy, biegaliśmy slalomem pomiędzy pachołkami, ale najtrudniejszy do pokonania był tor przeszkód. Na koniec spotkania nastąpiło wręczenie dyplomów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. (B.K.)

 

zaw.4.jpgzaw.3.jpgzaw.2.jpgzaw.5.jpgzaw.6.jpgzaw.1.jpgzaw.7.jpg


 

 Z HUMOREM W WIERSZOLANDII

Leń
Jan Brzechwa

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

„O, wypraszam to sobie!
Jak to? Ja nic nie robię?
A kto siedzi na tapczanie?
A kto zjadł pierwsze śniadanie?
A kto dzisiaj pluł i łapał?
A kto się w głowę podrapał?
A kto dziś zgubił kalosze?
O - o! Proszę!”

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

„Przepraszam! A tranu nie piłem?
A uszu dzisiaj nie myłem?
A nie urwałem guzika?
A nie pokazałem języka?
A nie chodziłem się strzyc?
To wszystko nazywa się nic?”

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało,
Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało,
Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty,
Nie powiedział „dzień dobry”, bo z tym za dużo roboty,
Nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda,
Nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było szkoda.
Miał zjeść kolację - tylko ustami mlasnął,
Miał położyć się - nie zdążył - zasnął.
Śniło mu się, że nad czymś ogromnie się trudził.
Tak zmęczył się tym snem, że się obudził.
 

Ten oto wiersz nasi koledzy z zerówki Kinga, Romek i Jaś zaprezentowali podczas XVII Edycji Konkursu Recytatorskiego pod hasłem
„Z humorem w Wierszolandii”.
Konkurs odbył się 19 października
w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 26 w Dąbrowie Górniczej.

Mali aktorzy godnie reprezentowali nasze przedszkole, za co otrzymali dyplomy oraz nagrody. (B.K.)

konkurs 3.jpgkonkurs 4.jpgkonkurs.jpgkonkurs 2.jpg


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jak na prawdziwe święto przystało, nie mogło zabraknąć wesołych zabaw i tańców przy muzyce. Każdy z nas otrzymał balonik, który zdobiliśmy według własnych pomysłów.  Na koniec świętowania zjedliśmy pyszny torcik z owocami, a słodkości są tym, co przedszkolaki lubią najbardziej. To był miły dzień!

DP3.jpgDP4.jpgDP5.jpgDP2.jpgDP1.jpgDP6.jpgDP8.jpgDP7.jpg

 


                     NARODOWE CZYTANIE

 

8 września, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego żony Agaty Kornhauser - Dudy odbyła się zapoczątkowana w 2012 roku, ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na lekturę wybrane zostało w tym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W naszym przedszkolu akcja rozpoczęła się już 7 września.
Mieliśmy okazję posłuchać fragmentów tego wspaniałego utworu czytanych przez nasze panie. W przyszłości zapewne przeczytamy go w całości.


 

NC3.jpgNC4.jpgNC5.jpgNC2.jpgNC1.jpg

 


 

Roszkoln2018/2019

 


 

BAL KARNAWAŁOWY

13 lutego, w ostatni dzień karnawału, odbył się długo oczekiwany przez wszystkich bal karnawałowy. Już od rana wszystkie przedszkolaki prezentowały kolorowe stroje. Po przedszkolu przechadzały się wróżki, księżniczki, biedronki i motylki. Można też było spotkać policjantów, strażaka, Spider- Mana, Rycerza Jedi i wiele innych bajkowych postaci. Punktualnie o 10.00 wszyscy wkroczyliśmy do pięknie przystrojonej sali balowej, w której – niespodzianka! – powitały nas starsze koleżanki ze szkoły podstawowej, które przygotowały dla nas taniec do przeboju „Échame La Culpa”. Po tych gorących rytmach my także ruszyliśmy do tańca: bawiliśmy się wspaniale przy dźwiękach samby, „Kaczuszek”, „Czekolady” i wielu innych znanych przebojów. Uformowaliśmy także bardzo dłuuugi pociąg, który „jeździł” po całym przedszkolu. I na zakończenie – wesoła zabawa
z kolorowymi balonami. Kolejny bal dopiero za rok…

 

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunkuJ

Bal 2.jpgBal 5.jpgBal 4.jpgBal 3.jpgBal 1.jpg
 


 

 

Pod koniec stycznia na przekór zimowej aurze w przedszkolu zapanowała prawdziwie gorąca atmosfera, bowiem serduszka przedszkolaków były gorące. A powodem tego był obchodzony jak co roku Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki z zerówki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków 22 stycznia. Dla nich recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o babciach

i dziadkach. Dzieci z grup Biedronek i Żabek świętowały 25 stycznia. Biedronki zaprezentowały kilka wierszyków oraz tańczyły ze swoimi ukochanymi babciami 
i dziadkami. Niejednemu seniorowi łezka zakręciła się w oku ze wzruszenia. Żabki przygotowały inscenizację, w której głównymi postaciami byli oczywiście babcie
 

i dziadkowie. Trudno było się nie uśmiechnąć, oglądając scenkę o dziadku, stołku i rosołku czy patrząc na „babcie” ubrane w tradycyjne lDKAudowe stroje, poruszające się dostojnie w rytm rosyjskiej piosenki „Babuszki staruszki”. I na koniec przedstawienia – gorący rock and roll, 

w którym wnukowie „zagrali” na gitarach, a wnuczki zatańczyły do rytmu. Po występie przedszkolaki złożyły swoim babciom i dziadziusiom życzenia, wręczyły wykonane przez siebie laurki i drobne upominki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Był to dzień, który na długo pozostanie w pamięci zarówno najstarszych, jak i najmłodszych uczestników spotkania. Babciu i Dziadku – kochamy was za waszą bezgraniczną miłość, wielką cierpliwość i dobroć. Bądźcie zawsze zdrowi i uśmiechnięci!

Dzie Babci i dziadka - abki 5.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 1.jpgDzie Babci i Dziadka - Biedronki.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 2.jpgDzie Babci i dziadka - abki 8.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 4.jpgDzie Babci i dziadka - abki 7.jpg


DOKARMIANIE ZWIERZĄT

11 stycznia 2018 roku do naszego przedszkola zawitał łowczy, pan Aleksander Jewak, prezes Koła Łowieckiego „Diana”. Pan Aleksander odebrał od nas żołędzie dla zwierząt leśnych, które  zbierane były jesienią przez dzieci z przedszkola i szkoły. Pan łowczy opowiedział nam o konieczności dokarmiania zwierząt leśnych. Przedstawił również, jak należy postępować aby zwierzęta nie wychodziły na ulicę, która jest dla nich niebezpiecznym miejscem. Dowiedzieliśmy się również o wielu ciekawostkach ze świata zwierząt –co jedzą, jak się zachowują, gdzie mają swoje domki, jak możemy im pomóc przetrwać zimę. Opowiedzieliśmy również o naszych doświadczeniach z dokarmianiem zwierząt. Łowczy podziękował nam za udział w akcji i zaprosił do udziału w kolejnych latach.

 


SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE - JASEŁKA

"Dzisiaj o zmierzchu wszystkie dzieci,

Jak małe ptaki z gniazd,
Patrzą na niebo, czy już świeci
Najpierwsza z wszystkich gwiazd.

 

O zimne szyby płaszczą noski
W okienkach miast i wsi,
Czy już sfrunęła z ręki Boskiej,
Czy już nad nami tli... 

  

Tylko ta gwiazda niech zaświeci
Nad ciszą białych dróg
I zawiadomi wszystkie dzieci,

Że się narodził Bóg". 

                                               (Z. Trzaskowski)

 

             20 grudnia 2017 r.  o godzinie 17.00 odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Bożonarodzeniowe, na którym każda grupa przedstawiła swój program artystyczny. Klimat bożonarodzeniowy zapewniła nam przepiękna świąteczna dekoracja z ciekawymi elementami oświetlenia dającymi niesamowity efekt.W tym szczególnym dniu recytowaliśmy świąteczne wiersze, śpiewaliśmy kolędy,  pastorałki i te bardziej tradycyjne, i te bardziej nowoczesne, a także zatańczyliśmy tańce specjalnie przygotowane na tę okazję. Najstarsza grupa przedstawiła Jasełka, będące klamrą zamykającą nasz bożonarodzeniowy występ. Po części artystycznej obdarowaliśmy naszych rodziców choinkami, własnoręcznie przygotowanymi na tą okazję i wykonanymi różnymi technikami.

 

Boe Narodzenie 1.jpg


Dekorowanie bombek choinkowych

 

19 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dekorowania bombek choinkowych. Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze pod okiem doświadczonych dekoratorek z Fabryki Bombek zdobiliśmy szklane bombki choinkowe. Były to niezwykłe zajęcia rozwijające naszą wyobraźnię i kreatywność
a przy tym dostarczyły nam wiele uśmiechu, radości i satysfakcji. Mieliśmy okazję poznać kulisy tworzenia bombek i ich zdobienia.  Własnoręcznie zdobione bombki mogliśmy zabrać do domu, aby pochwalić się efektem swojej pracy. Ozdobią one nasze świąteczne drzewka, przez co święta Bożego Narodzenia będą bardziej magiczne. 

 

dekorowanie bombek 4.jpgdekorowanie bombek 3.jpgdekorowanie bombek 2.jpgdekorowanie bombek 1.jpg

 

 


 

"WOKÓŁ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA - RODZINNE KOLĘDOWANIE"

 

            13 grudnia 2017 r. o godz. 16.30 odbyło się w naszym przedszkolu już kolejne "Rodzinne Kolędowanie", mające formę konkursu. W tym Bożonarodzeniowym Spotkaniu uczestniczyliśmy razem ze swoimi rodzinami. Chętni uczestnicy śpiewali kolędy i pastorałki w różnej aranżacji. Część  z nas śpiewała
z rodzicem lub z bratem, czy  siostrą. Śpiewaliśmy kolędy a capella, z podkładem muzycznym lub przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych. Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród książkowych. Chwilę później zostaliśmy zaproszeni na skosztowanie wigilijnego czerwonego barszczyku i pysznych krokietów. Na osłodę poczęstowaliśmy się smakowitymi piernikami.
Po bożonarodzeniowych smakowitościach wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście zaśpiewali wspólnie kilka znanych kolęd przy akompaniamencie gitary. Spotkanie to na długo zostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję,
że za rok spotkamy się ponownie na "Rodzinnym Kolędowaniu".

 

rodz. kol. 7.jpgrodz. kol. 6.jpgrodz. kol.1.jpgrodz. kol. 2.jpgrodz. kol. 5.jpgrodz. kol.jpgrodz. kol. 4.jpgrodz. kol. 3.jpg


      MIKOŁAJKI

 

6 grudnia 2017 r. odwiedził nas w  przedszkolu długo oczekiwany gość - św. Mikołaj. Każdy z nas z radością oczekiwał na to spotkanie. Powitaliśmy Mikołaja wesołą piosenką,
a następnie zaprosiliśmy miłego gościa do wspólnej zabawy, po której nastąpiło wręczenie prezentów. Byliśmy grzeczni, więc każdy z nas otrzymał prezent, za który pięknie podziękowaliśmy Mikołajowi. Mikołaj obiecał, że odwiedzi nas za rok! Tego dnia czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – oglądaliśmy teatrzyk mikołajkowy. To był dzień pełen wrażeń!

 

Mikoaj 1.jpgMikoaj 3.jpgMikoaj 4.jpgMikoaj 2.jpg

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

24 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ze swoim przyjacielem –  Misiem.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy, przedstawialiśmy je sobie i opowiadaliśmy o nich. Tego dnia odbył się również przedszkolny Konkurs Recytatorski „Miś – mój ulubiony bohater literacki”. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali ze swoim wierszykiem. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców:

W grupie Biedronek:

I miejsce zajęła– Agatka

II miejsce -  Nikola

III miejsce – Beatka

W grupie Żabek:

I miejsce zajęła– Patrycja

II miejsce - Julia

III miejsce – Ksawery

W grupie Motylków:

I miejsce zajął- Kuba

II miejsce – Maja

III miejsce – Amelka

 

 Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! 

 
konkurs mi 2.jpgkonkurs mi 5.jpgkonkurs mi 4.jpgkonkurs mi 3.jpgkonkurs mi 7.jpgkonkurs mi 6.jpgkonkurs mi 1.jpg


 

Spotkanie z pielęgniarką

 

 

W dniu 23 listopada grupę Żabek i Biedronek odwiedziła w przedszkolu pielęgniarka, pani Ewa Nowak. Miły gość opowiedział nam o tym, jak należy dbać o swoje zdrowie, jak należy się odżywiać, kiedy należy myć ręce. Pani Ewa zaprezentowała nam rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże, kroplówki i wyjaśniła do czego służą. Mogliśmy posłuchać przez stetoskop bicia serduszka naszych kolegów i koleżanek. Pani pielęgniarka pokazała nam, co należy zrobić w razie skaleczenia i jak założyć opatrunek. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy pani Ewie za poświęcony czas i ciekawe spotkanie w przedszkolu.

piel.6.jpgpiel. 1.jpgpiel.3.jpgpiel.4.jpgpiel.5.jpgpiel.2.jpg
 


 

Spotkanie z policjantami

 W dniu 15 listopada gościliśmy w przedszkolu policjantów z Komendy Głównej Policji w Dąbrowie Górniczej.  Panowie przeprowadzili prelekcję pt. Bezpieczna droga do przedszkola. Opowiedzieli nam, jak należy zachowywać się na ulicy, czy wolno biegać i bawić się na ulicy oraz czy możemy sami chodzić po mieście. Przypomnieliśmy sobie, na jakim świetle możemy bezpiecznie przejść przez pasy a także co należy zrobić, gdy nie sygnalizatorów a chcemy przejść przez ulicę. Mogliśmy przymierzyć policyjną czapkę, odcisnąć swój paluszek i obejrzeć samochód policyjny. Panowie nie przyjechali do nas sami – przywieźli ze sobą policyjną maskotkę – Sznupka i mogliśmy się z nim przywitać a nawet zaprosić do zabawy. Na koniec zaśpiewaliśmy miłym gościom piosenkę, wyrecytowaliśmy wiersz o ruchu drogowym i wręczyliśmy podziękowanie i własnoręcznie wykonane rysunki.  

policjanci 01.jpgpolicjanci 1.jpgpolicjanci 6.jpgpolicjanci.jpgpolicjanci 3.jpgpolicjanci 4.jpgpolicjanci 5.jpg
 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU

 

W DNIU 30 CZERWCA 2017 ROKU O GODZINIE 10. 00 W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKONEGO.  W SALI PRZEDSZKOLNEJ BARDZO LICZNIE ZGROMADZILI SIĘ NASI MILUSIŃSCY , RODZICE, BABCIE, DZIADKOWIE, NAUCZYCIELE ORAZ PRACOWNICY ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO NR 1.

NA WSTĘPIE BARDZO SERDECZNIE POWITAŁA WSZYSTKICH PANI DYREKTOR. PODZIĘKOWAŁA ZA CAŁOROCZNĄ WSPÓŁPRACĘ NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM I  RODZICOM.  NA RĘCE   PANI  MARTYNY  PIKUL WRĘCZYŁA  KWIATY  STOWARZYSZENIU  „ BŁĘDÓW SZKOLE”  ZA ZAANGAŻOWANIE  W ŻYCIE PLACÓWKI  - PODAROWANE ZABAWEK DO PRZEDSZKOLA.

Następnie  najstarsza grupa z zerówki „ Motylki” wystąpiła z programem artystycznym na wesoło.  Dzieci pięknie śpiewały piosenki, recytowały wierszyki na pożegnanie przedszkola, dziękowały za lata  spędzone w przedszkolu  oraz humorystycznie przedstawiły jak będzie wyglądało ich życie w szkole,  czym bardzo rozbawiły publiczność. Dzieci ze średniej grupy pożegnały  wierszami starszych kolegów           i koleżanki . Na koniec  wszystkie dzieci przedszkolne ciesząc się ,że już są wakacje  głośno i wesoło zaśpiewały piosenkę…

„Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.
Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka,
będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.

Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali,
w srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali.

 

                                                                  Niech żyją wakacje..”


Pani dyrektor z wychowawcami  wręczyła  pamiątkowe dyplomy  dla dzieci ze wszystkich trzech grup.  Za  szczególne zaangażowanie  w dotychczasową pomoc w przedszkolu  dwie mamy otrzymały pisemne podziękowanie. Następnie rodzice wręczyli swoim pociechom   upominki.

Życzymy  wszystkim  zdrowych,  wesołych, słonecznych i szczęśliwych wakacji !!!

 

                    

DSCN1239 1.JPGDSCN1250.JPGDSCN1241.JPGDSCN1253.JPG
                                                                 Opracowała: Elżbieta Porc


 

 

"BAL KARNAWAŁOWY"

       24 lutego odbył się w naszym przedszkolu

                                                  Bal Karnawałowy.

 

 

 

Na ten dzień czekaliśmy z utęsknieniem i wielkim oczekiwaniem od wielu tygodni. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Pojawiły się: wróżki, królewny, motylki, rycerze, roboty, piraci, policjanci, było kilku Spiderman'ów, Batman'ów..... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawiliśmy się wesoło, uśmiech nie znikał z naszych twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, z żalem opuszczaliśmy salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła nam spędzenie czasu w bardzo miłej atmosferze. Już nie możemy się doczekać kolejnego balu w naszym przedszkolu.

Opracowała: Justyna Wojdała


TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ

„JESTEM STRAŻNIKIEM PRZYRODY”

 

21 KWIETNIA w przeddzień Światowego Dnia Ziemi w naszym przedszkolu zorganizowany został turniej wiedzy ekologicznej „Jestem strażnikiem przyrody” przygotowany przez wychowawców p. Justynę Pietrzyk i p. Beatę Kamionka.

Celem turnieju było poszerzenie wiedzy o środowisku przyrodniczym i sposobach jego ochrony, rozwijanie wrażliwości na jej piękno, rozbudzenie świadomości ekologicznej oraz uświadamianie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego.

Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście: radny naszego miasta p. Kazimierz Woźniczka, prezes koła łowieckiego „Diana” p. Aleksander Jewak, leśniczy leśnictwa Łosień obejmującego teren lasów błędowskich p. Wiesław Pierzchała, dzieci oraz wychowawcy             z ośmiu dąbrowskich przedszkoli.

Turniej został otwarty przez inscenizację pt. „Przygody w stumilowym lesie” w wykonaniu zerówkowiczów. Podczas turnieju dzieci wykazywały się swoją wiedzą przyrodniczo-ekologiczną. Po zaprezentowaniu rymowanek i wierszyków rozwiązywały zagadki, układały puzzle, układały historyjki obrazkowe, rozpoznawały odgłosy zwierząt, wskazywały pojazdy ekologiczne, zwierzęta i kwiaty chronione, zaznaczały na ilustracji niewłaściwe zachowania ludzi wobec środowiska, a także rozpoznawały po dotyku nazwy darów przyrody. Brały również udział w konkurencjach sprawnościowych tj, rzucanie zakrętkami do celu, zbijanie kręgli i praktyczna segregacja śmieci.

Wszystkie dzieci za swoje zmagania otrzymały zaszczytne I miejsca, dostały nagrody i dyplomy i zadowolone opuściły nasze przedszkole.


20170421_101137.JPG20170421_102053.JPG20170421_101539.JPG

 


Świat bez wody to świat martwy,

bez drzew, kwiatów i motyli…

 Słowami tej piosenki 22 marca rozpoczęliśmy w przedszkolu obchody Światowego Dnia Wody. Tego dnia przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze woda, do czego jest potrzebna i jak możemy dbać o to, by nigdy jej nie zabrakło. Następnie wzięliśmy udział w kilku konkursach – łowiliśmy rybki w jeziorze, układaliśmy kropelki według wielkości, przenosiliśmy papierowe kropelki wody za pomocą słomek a nawet wieszaliśmy pranie! Pomiędzy konkurencjami śpiewaliśmy poznane piosenki o wodzie i bawiliśmy się wesoło przy muzyce z niebieskimi chustkami. Największą frajdę sprawiło nam losowanie i rozwiązywanie zagadek związanych z wodą. Obejrzeliśmy również doświadczenia z wykorzystaniem wody: Gdzie szybciej?, Rozpuści się, czy nie?, Co utonie, a co nie? Na koniec zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną – kropelkę wody. To był dzień pełen wrażeń! B.K


Witaj Wiosno!

Marzanno, Marzanno ty zimowa panno,

Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy!

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i wszyscy czekamy na niego z utęsknieniem! Z tej okazji Żabki i Biedronki wybrały się do lasu na pierwszy, wiosenny spacer. Był to spacer szczególny, bo towarzyszyła nam zimowa Marzanna, którą postanowiliśmy tego dnia pożegnać. W lesie, aby przywołać Wiosnę zaśpiewaliśmy kilka wiosennych piosenek. Krótkim wierszykiem pożegnaliśmy się z szarą już teraz Zimą, której wszyscy mamy już dość. Na koniec ustroiliśmy pięknie naszą panią Wiosnę w piękne, wiosenne kolory. Rozpuściliśmy jej długie, jasne włosy a na głowę nałożyliśmy pięknie ukwiecony kapelusz! Szczęśliwi, z uśmiechem na ustach i z wiosennym kwiatkiem w dłoni mogliśmy wracać do przedszkola! B.K.

kino 7.JPGkino 10.JPGkino 9.JPGkino 8.JPGkino 6.JPGkino 1.JPGkino 2.JPGkino 5.JPGkino 4.JPGkino 3.JPG


Zajęcia czytelnicze

W dniu 16.03.2017r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci Wiosna. Zajęcia prowadziła pani Ewa Cytarzyńska, która przyjechała do nas z Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Pani Ewa najpierw przeczytała nam piękny wiersz o porach roku, a potem bawiliśmy się przy muzyce z wykorzystaniem gazet oraz kolorowej chusty animacyjnej. W trakcie zajęć wykonaliśmy przepiękne, różnokolorowe tulipany. Na koniec spotkania otrzymaliśmy w nagrodę naklejki i słodki upominek. Mamy nadzieję, że pani bibliotekarka odwiedzi nas ponownie. B.K.

zaj czyt  2.jpgzaj czyt  7.JPGzaj czyt  9.JPGzaj czyt  8.JPGzaj czyt  6.JPGzaj czyt  5.JPGzaj czyt  3.JPGzaj czyt  4.JPGzaj czyt  1.jpg


Na srebrnym ekranie

W dniu 15.03.2017r. dzieci z grupy Żabki przygotowały dla nas niespodziankę – otrzymaliśmy od nich zaproszenie – bilety do kina! Aby obejrzeć film, trzeba było przyjść z biletami, które były sprawdzane przed wejściem do sali kinowej Żabek. Potem w miłej atmosferze, z kubeczkiem popcornu, siedząc wygodnie na podusi obejrzeliśmy film pt. Mój brat niedźwiedź. Chcielibyśmy to przeżyć jeszcze raz! B.K.

 

marzanna 9.JPGmarzanna 7.JPGmarzanna 1.JPGmarzanna 6.JPGmarzanna 8.JPGmarzanna 5.JPGmarzanna 2.JPGmarzanna 10.JPGmarzanna 3.JPGmarzanna 4.JPG


UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

„Za miłość ogromną...

Za czas poświęcony...

Za dobre słowo..

Za trud włożony...

Za to, że bronią...

Bajki czytają...

I potajemnie

łakocie dają... :)

Tulą, gdy smutno...

Uczą piosenek...

Wnusiom nakupią

cudnych sukienek...

A z wnukiem dziadek

klei modele,

i idzie na spacer

w słoneczną niedzielę...

Więc gdy nadchodzi

to święto Wasze,

przyjmijcie w podzięce

życzenia nasze...”

Tym wierszem 15 lutego 2017r panie powitały wszystkich gości - babcie i dziadków oraz oddały nam – wnukom głos, poprzez wiersze i piosenki staraliśmy się wyrazić jak najwięcej dziecięcej miłości.

Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać nas wszystkich w specjalnie dla dziadków przygotowanych programach artystycznych. Bardzo przeżywaliśmy występ, ale pod czujnym okiem wychowawczyń udało się nam wyrecytować wiersze, zaśpiewać piosenki i złożyć życzenia. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze jak najlepiej potrafimy odegraliśmy swoje role.

Wszyscy z dumą patrzyli na nas - wnuczęta i gromkimi brawami podziękowali nam za występ. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno nas - dzieci jak i dziadków!

IMG_20170215_132155.jpgIMG_20170215_130541.jpgIMG_20170215_130658.jpgIMG_20170215_130850.jpgIMG_20170215_133234.jpgIMG_20170215_134549.jpgIMG_20170215_134747.jpgIMG_20170215_132050.jpgIMG_20170215_135510.jpg

Opracowała: Justyna Pietrzyk


Dokarmianie zwierząt

21 grudnia 2016 roku do naszego przedszkola zawitał pan łowczy, myśliwy pan Andrzej Sojka, przedstawiciel koła łowieckiego „Diana”, by odebrać zbierane jesienią żołędzie dla zwierząt leśnych dokarmianych w okresie zimowym. W akcję tą włączyły się dzieci z przedszkola i szkoły, a koordynatorem była pani Justyna Pietrzyk. Pan łowczy opowiedział nam wiele ciekawostek ze świata zwierząt – „Jak przygotowują się zwierzęta do zimy?” -jak wyglądają mieszkania różnych zwierząt, co jedzą, jak się zachowują, dowiedzieliśmy się też co to jest paśnik i karmnik. Powiedział nam również jak człowiek powinien pomagać zwierzętom w przetrwać zimę.

                                                                                       Opracowała: Justyna Pietrzyk

image1.JPGIMG_6751.JPG

 


 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE – JASEŁKA

"Szła kolęda w noc grudniową

Pukała do drzwi
 I wołała żeby ludzie
Do stajenki szli
Dziecko małe, maluteńkie
Przyszło na ten świat
A w stajence ściany cienkie
I dziurawy dach."

 

            20 grudnia 2016 r. o godzinie 16.30 odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Bożonarodzeniowe, na którym każda grupa przedstawiła swój program artystyczny. Już od wejścia w klimat bożonarodzeniowy wprowadziła nas przepiękna świąteczna dekoracja, w którą wmontowane było ciekawe oświetlenie dające niesamowity efekt. Były przez nas recytowane świąteczne wiersze, śpiewane i grane na instrumentach perkusyjnych kolędy i pastorałki. Najstarsza grupa przedstawiła Jasełka, będące uwieńczeniem całości. Po części artystycznej obdarowaliśmy naszych rodziców słodkim upominkiem - własnoręcznie wykonanymi piernikami. Na koniec uroczystości pani dyrektor Jolanta Matuszczyk podziękowała wszystkim za przybycie i życzyła spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze.

  

11.jpg51.jpg9.jpg41.jpg81.jpg62.jpg10.jpg21.jpg31.jpg71.jpg
                                                        
Opracowała: Justyna Wojdała


 

MIKOŁAJ

 

"Mikołaj, Mikołaj
jedzie samochodem,
bo gdzieś zgubił saneczki,
 w tą mroźną pogodę...".

 

            6 grudnia 2016 r. odwiedził nasze przedszkole długo przez nas oczekiwany gość - św. Mikołaj. Przybył razem ze swoim pomocnikiem Elfem. Każdy z przedszkolaków nie mógł się doczekać tego spotkania i długo o nim marzył. Jednak zanim zostaliśmy obdarowani prezentami, czekała nas niespodzianka. Była to super zabawa z Mikołajem i Elfem. Tańce, konkursy, piosenki, wierszyki - wszystko to działo się tego dnia. Niestety po całej zabawie i wręczeniu prezentów św. Mikołaj musiał dalej ruszać w drogę do innych przedszkoli. Pożegnaliśmy się i obiecaliśmy być grzeczni przez cały kolejny rok.

                                                                                                    Opracowała: Justyna Wojdała

5.jpg2.jpg3.jpg4.jpg7.jpg8.jpg1.jpg6.jpg

AlbumsSpotkanie z pielęgniarką

 

W dniu 7 grudnia odwiedziła nas w przedszkolu pielęgniarka, pani Ewa Nowak.

Miło powitaliśmy zaproszonego gościa i ze skupieniem słuchaliśmy opowiadań o pracy pielęgniarki w szpitalu. Wypowiadaliśmy się na temat: Co szkodzi zdrowiu, jak należy się odżywiać, kto nas leczy, kiedy jesteśmy chorzy. Pani Ewa zaprezentowała nam rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże, kroplówki i wyjaśniła do czego służą. Pielęgniarka zmierzyła naszym paniom ciśnienie, a nam pokazała, jak postępować w razie skaleczeń. Mieliśmy okazję jak prawdziwi lekarze posłuchać przez stetoskop bicia serduszka naszych kolegów i koleżanek. Oglądaliśmy też kolorowe tabletki, które wyglądem przypominały cukierki. Pani pielęgniarka uświadomiła nam konieczność przyjmowania leków w czasie choroby, ale podawanych tylko przez rodziców. Już wiemy, ze sami nie możemy brać żadnych leków, nawet gdyby były najbardziej kolorowe na świecie. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy pani Ewie za poświęcony czas i ciekawe spotkanie w przedszkolu.

 

IMG_6545.JPGIMG_6570.JPGIMG_6561.JPGIMG_6513.JPGIMG_6528.JPGIMG_6543.JPGIMG_6472.JPGIMG_6511.JPGIMG_6532.JPGIMG_6499.JPG


Odwiedziny koszykarzy

W dniu 17 listopada  do naszego przedszkola zawitali koszykarze z MKS Dąbrowa Górnicza. W spotkaniu uczestniczyły również młodsze klasy szkoły podstawowej.  Tego dnia dowiedzieliśmy się, na czym polega gra w kosza, ile wzrostu mają nasi koszykarze, jaki noszą rozmiar buta oraz co należy zrobić aby być koszykarzem i jak długo trzeba trenować. Nasi goście przeprowadzili najpierw krótką rozgrzewkę, a następnie zademonstrowali rzuty do dwóch mini koszy. Później rozegraliśmy mecz z tymi wspaniałymi zawodnikami. Było mnóstwo śmiechu i radości. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem  małym, średnim i bardzo dużym. Każdy był piękny i wyjątkowy. Tego dnia odbył się również przedszkolny Konkurs Recytatorski „Misiowe Wierszyki”. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali i wyrecytowali przygotowane wiersze. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców:

W grupie Biedronek:

I miejsce zajęła– Julia L.

II miejsce -  Kacper J.

III miejsce – Karol M.

W grupie Żabek:

I miejsce zajęła– Oliwia G.

II miejsce -  Patrycja O.

III miejsce – Nadia P

W grupie Motylków:

I miejsce zajęła- Marcelinka O.

II miejsce -  Lena M.

III miejsce - Milenka W.

Na zakończenie konkursu Motylki zaśpiewały nam pięknie piosenkę o Misiach.

 Biedronki prezentowały swojego misia, opowiadając jaki jest, gdzie jest jego miejsce w pokoju, od kogo go dostał, a  potem wesoło bawiliśmy się przy piosence „Pluszowy miś” i urządziliśmy paradę naszych misiów. Ćwiczyliśmy także język w trakcie słuchania wierszyka pt. Łakomczuszek. Na koniec wysłuchaliśmy opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś”, które nam się bardzo podobało. Zrozumieliśmy, że nie ten nowy, ale stary,  już niezbyt piękny miś jest najlepszym przyjacielem.

 Żabki poznały historię powstania Pluszowego Misia i rozpoznawały na ilustracjach  misie od najstarszych do najmłodszych, współczesnych. Świetną zabawa były misiowe zawody, gdzie dwie drużyny miały kilka zadań do wykonania: układanie puzzli z misiami, niedźwiadków od największego do najmniejszego a potem odwrotnie i wiele innych. Bawiliśmy się również wesoło przy muzyce, gdzie naśladowaliśmy ruchy niedźwiadka. Na koniec wykonaliśmy piękne misie techniką orgiami z kółek.

 U Motylków Dzień Misia połączony był z kolorem brązowym w przedszkolu. Uroczysty dzień rozpoczął się od zabawy  z misiem przy piosence „ Miś Uszatek”. Dzieci śpiewały i tańczyły ze swoimi Przytulankami. Następnie każde dziecko krótko opowiedziało o swoim misiu.Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, które przygotowywały do konkursu  recytatorskiego.  Również w zabawach  ruchowych  miały okazję naśladować misie. Świetną zabawą było wykonanie misiów trójwymiarowych oraz malowanie farbą brązową -  nie pędzlem, a widelcem. Wykonaliśmy też wyklejanki pluszaków. Koleżanki i koledzy z młodszych grup poczęstowali nas słodkościami, które  sami przyrządzili.

 


Świat Księcia Albinka

W dniu 1 grudnia odwiedzili nas aktorzy z Teatru Otwartego TO z Krakowa. Oglądaliśmy spektakl o przygodach pewnego niesfornego księcia Albinka, który pożyczał sobie cudze zabawki i miał z tego powodu sporo kłopotów! Przedstawienie bardzo nam się podobało, zwłaszcza dlatego, że braliśmy w nim aktywny udział i pomagaliśmy ratować Albinka z tarapatów. 

 

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Przedszkole nr 5 Wydarzenia