Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

 

 


 

 Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny

Wiosenne Kwiaty

został rozstrzygnięty. Celem konkursu była możliwość rozwijania twórczości plastycznej poprzez rodzinne wykonanie pracy.

Do organizatorek konkursu wpłynęło 10 ciekawych pracze wszystkich grup przedszkolnych.

Po naradzie jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Nagrody
i dyplomy zostaną wręczone uczestnikom konkursu po powrocie do przedszkola.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie, gratulujemy
i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. (B.K.)

konkurs wk5.jpgkonkurs wk2.jpgkonkurs wk3.jpgkonkurs wk4.jpgkonkurs wk7.jpgkonkurs 1.jpgkonkurs 6.jpgkonkurs wk.jpgkonkurs wk6.jpg
 

 


 

 KONKURS

Zapraszamy Przedszkolaków wraz z Rodzicami do udziału
w konkursie plastyczno - technicznym

 „Wiosenne kwiaty”.

Interpretacja tematu dowolna, prace można wykonać

dowolną techniką i w dowolnym formacie.

Po wykonaniu pracy należy zrobić zdjęcie i wysłać je na maila przedszkola:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Po powrocie do przedszkola zostanie utworzona wystawa

prac konkursowych, a uczestnicy zostaną nagrodzeni.

Termin nadsyłania zdjęć  – 9.05.2020r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

               Wychowawcy


Cyrk 

W lutym dzieci z naszego przedszkola odwiedzili artyści cyrkowi.
Dzieci mogły zobaczyć popisy żonglerskie oraz uczestniczyć z klaunami
w różnych
akrobacjach. To był występ pełen emocji i atrakcji,
a zachwycone dzieci nagrodziły artystów gromkimi brawami.

 

Opracowała: Izabela Komoniewska

 

c1.jpgc5.jpgc2.jpgc3.jpgc4.jpg


 

 

 

W dniu 27 lutego 2020 roku dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków. Licznie przybyli babcie i dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Były wierszyki, piosenki i tańce. Występy maluchów zostały nagrodzone gromkimi brawami.

To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

Opracowała: Izabela Komoniewska

 

 

db1.jpgdb2.jpgdb5.jpgdb4.jpgdb3.jpg


 

Walentynki w przedszkolu♥♥♥

 

 

14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. Wszystkie dzieci otrzymały w tym dniu czerwone serduszka. Przedszkolaki podarowały serduszka także dorosłym – pani dyrektor, pani sekretarce, panu konserwatorowi, pani woźnej 
i paniom kucharkom. Odbył się także konkurs tańca z balonem – pary tańczyły do piosenki „Czekolada”, przesuwając się po parkiecie i trzymając balonik między sobą bez użycia rąk. Tego dnia jeden z przedszkolaków obchodził urodziny – wszyscy zaśpiewaliśmy mu gromkie „Sto lat”, za co zostaliśmy obdarowani przez solenizanta słodkimi czekoladowymi serduszkami♥

 


 

Bal karnawałowy

11 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci pod opieką wychowawców wykonały dekoracje – błyszczące kolorowe maski, baloniki
i serpentyny ozdobiły salę balową, do której przybyły księżniczki, wróżki, czarodziejki, Elsa z Krainy lodu, Turczynka dzwoniąca złotymi ozdobami, a także policjanci, Batman, ninja, bałwanek Olaf oraz wiele innych postaci z dziecięcych bajek. Bal rozpoczął wesoły pociąg złożony z dzieci. Pociąg „objechał” całe przedszkole, machając radośnie do napotkanych po drodze dorosłych. Tańce zaczęliśmy od boogie woogie, potem były kaczuszki i inne karnawałowe rytmy. Dzieci ochoczo brały udział w licznych konkursach: tańczyły na gazecie, piły czarodziejski napój, próbowały zjeść cukierka zawieszonego na nitce. Odbył się również pokaz tańca w wykonaniu uczennic klas młodszych ze szkoły podstawowej oraz koncert muzyki rozrywkowej wykonany na pianinie przez uczennicę klasy VII.

Rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek.
Na zakończenie  wszyscy jeszcze raz odtańczyli kaczuszki. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków to dowód na to, że wszyscy na balu bawili się znakomicie!

 

 


Kto zagląda w okno,

kto latarką świeci,

kto patrzy przez szybkę,

szuka grzecznych dzieci?

 

To Mikołaj, to Mikołaj,

to Mikołaj Święty.

To Mikołaj, to Mikołaj

niesie nam prezenty!

 

6 grudnia odwiedził nas w przedszkolu długo oczekiwany gość- Mikołaj.

Wszystkie przedszkolaki przez cały rok były grzeczne, dlatego gość obdarował każdego z nas wspaniałym prezentem. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze, zaśpiewaliśmy Mikołajowi kilka piosenek, które bardzo mu się podobały. Był to dzień pełen wrażeń i radości dla wszystkich dzieci.

Dziękujemy Mikołajowi i zapraszamy za rok! 

mi.4.jpgmi.3.jpgmi.2.jpgmi.1.jpg
 


 

 

29 listopada przenieśliśmy się  w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską, i tą daleką. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową,
czasem radości oraz integracji grupy.

A7.jpgA9.jpgA8.jpgA1.jpgA6.jpgA5.jpgA2.jpgA3.jpgA4.jpg


 

Dzień Pluszowego Misia

Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty,
miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula.

 

W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. My też w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy taki misiowy dzień – 28 listopada. Wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane misie. Odwiedziły nas misie duże, średnie i całkiem malutkie, a wszystkie najbardziej kochane na świecie.

Tego dnia odbył się Konkurs Recytatorski – „Miś – mój ulubiony bohater”.
Nasi koledzy i koleżanki pięknie recytowali wiersze o misiach, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami oraz upominkami.

 

Wrażeń było co nie miara. (B.K.)

dzie misia 2.jpgdzie misia 5.jpgdzie misia 3.jpgdzie misia 9.jpgdzie misia 7.jpgdzie misia 6.jpgdzie misia 10.jpgdzie misia 8.jpg
 


 

OTWÓRZMY NASZE SERCA

Do 6.XII w naszym przedszkolu trwa akcja „Pełna miska – Bliżej Pieska”.

Zwierzaki ze schroniska w Sosnowcu czekają na dary, które pomogą przetrwać trudny czas zimy.

 Przydadzą się :

*        karma sucha i mokra w puszkach dla psów

*        koce, ręczniki, pościel, poduszki (nie z pierza)

*        obroże, smycze, miski, kuwety

*        zabawki gumowe lub sznurkowe

*        płyny do naczyń, szampony

Pamiętajmy, aby od najmłodszych lat budzić w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt,uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych.

Za ofiarność, dziękujemy.

 

 


 

PASOWANIE

 

13 listopada 2019 roku był dla nas, Biedronek bardzo ważnym dniem. Staliśmy się wtedy prawdziwymi Przedszkolakami! Z tej okazji przygotowaliśmy radosne występy muzyczne,zaprezentowaliśmy swoje talenty taneczne, wokalne i recytatorskie.
Na koniec otrzymaliśmy dyplomy oraz słodki poczęstunek.
To był dzień pełen wrażeń! (B.K.)

pasowanie 1.jpgpasowanie 2.jpgpasowanie 3.jpgpasowanie 4.jpg

 


 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Bajki i baśnie, zarówno czytane jak i oglądane odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta –Dzień Postaci
z Bajek przypada na 5 listopada.

 

Tego dnia do przedszkola zawitały dzieci przebrane za Bajkowe Postaci -  Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach oraz wiele innych bohaterów bajkowych. Oglądaliśmy w skupieniu bajkowy teatrzyk Kamishibai (magiczna skrzynka) – „Królewna Śnieżka”, wesoło bawiliśmy się przy muzyce. Wykonaliśmy także piękne korony dla królewny Śnieżki oraz pantofelki dla Kopciuszka. Czerwony Kapturek przygotował dla nas pyszny poczęstunek.  (B.K.)

dzie bajek 7.jpgdzie bajek 1 1.jpgdzie bajek 6.jpgdzie bajek 5.jpgdzie bajek 3.jpgdzie bajek 4.jpg
 


 

 

Kręci mnie bezpieczeństwo

W pewien piękny, słoneczny październikowy dzień gościliśmy w przedszkolu policjantów. Panowie przeprowadzili prelekcję na temat bezpieczeństwa na drodze, w przedszkolu i w jego okolicy. Radzili nam, jak unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak wezwać pomoc korzystając z numerów alarmowych 112 lub 997.Opowiedzieli nam także o swojej pracy, dowiedzieliśmy się, do czego służą kajdanki i policyjny lizak. Jednak największą atrakcją w tym dniu było oglądanie radiowozu policyjnego!

Na koniec spotkania, poprosiliśmy pana dzielnicowego aby przeczytał nam opowiadanie o Martynce, która jeździ na rowerze.  To był dzień pełen wrażeń! 

policjant 7 1.jpgpolicjant 9.jpgpolicjant 1 2.jpgpolicjant 6.jpgpolicjant 3 1.jpgpolicjant 2.jpgpolicjant 5.jpgpolicjant 4.jpg
 


 

Wycieczka do teatru

 

Dnia 8 października przedszkolaki z wszystkich grup wyjechały do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie  na przedstawienie "Brzydkie Kaczątko". Spektakl, jak każda dobra bajka, zawierał pouczenie, aby nie osądzać nikogo po wyglądzie, na pierwszy rzut oka. Warto czekać i być cierpliwym, wyrozumiałym. Nie należy w żadnym wypadku wyśmiewać się czy dokuczać komuś, kto się od nas różni. Zadowoleni, pełni pozytywnych emocji powróciliśmy do przedszkola. Rozmawialiśmy o wrażeniach i namalowaliśmy postacie bajkowe.

 

 

Opracowała: Izabela Komoniewska

 


 

      Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września dzieci bawiły się pod hasłem ,,Piracki dzień przedszkolaka - A hoj piraci". Dla naszych przedszkolaków przygotowane było mnóstwo niespodzianek. Dzieci miały do wykonania prawdziwie pirackie zadania. W pirackich czapkach dzieci etapami odnajdywały drogę do skarbu, postępując według wskazówek znalezionych w różnych zakamarkach naszego przedszkola. Koniec zabawy uwieńczyły zawody sportowe.

Opracowała: Izabela Komoniewska

 

DP2.jpgDP5.jpgDP3.jpgDP9.jpgDP7.jpgDP6.jpgDP1.jpgDP8.jpg
 
   


              ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA...

 

19 czerwca był dla nas wyjątkowym dniem. Najpierw uczciliśmy Dzień Mamy - inscenizacją, piosenkami, życzeniami i własnoręcznie wykonanymi upominkami.

Później z ogromnym wzruszeniem pożegnaliśmy zerówkę, która przepięknie zatańczyła poloneza, deklamowała wiersze i śpiewała piosenki. Niejednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku. Był to dzień pełen emocji. (AB) 

 

z9.jpgz7.jpgz1.jpgz6.jpgz5.jpgz2.jpgz3.jpgz4.jpg
 


 

     JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

 

My, przedszkolaki, też wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która odbyła się 7 czerwca. Poszliśmy na plac przed remizą OSP i oglądaliśmy książeczki, które ze sobą wzięliśmy. Później pani Justyna Pietrzyk czytała nam bajki. To plenerowe czytanie było bardzo ciekawe :) (AB)  

 

czy7 5.jpgczy1.jpgczy6.jpgczy8 1.jpgczy5.jpgczy2.jpgczy3.jpgczy4.jpgczy.jpg
  


 

                Wyjazd do Teatru

12 czerwca byliśmy w Teatrze Dzieci Zagłębia na przedstawieniu pt.: „Kopciuszek”. Bardzo nam się podobała ta sztuka. Bardzo ciekawe były lalki i dekoracje oraz piękna muzyka. Przeżyliśmy niezapomniane chwile. (AB)

 

t1.jpgt7.jpgt4.jpgt3.jpgt5.jpg
  

 


   

CIEKAWY SPACER...

 

Pewnego dnia poszliśmy na spacer. Zatrzymaliśmy się koło remizy strażackiej  i spotkaliśmy strażaków, którzy wyruszali na ćwiczenia. Mogliśmy z bliska obejrzeć wóz strażacki i zadać kilka pytań dotyczących odpowiedzialnej, ale i niebezpiecznej pracy strażaków. (AB) 

 

s1.jpgs3.jpgs4.jpgs5.jpgs2.jpg
 


 

              Zajęcia Czytelnicze

 

31 maja gościliśmy w naszym przedszkolu osoby ze Stowarzyszenia Razem Dla Dąbrowy Górniczej – Panią Katarzynę Zagajską, Panią Ilonę Łonak i Pana Michała Sikorskiego. Goście czytali nam ciekawe bajki i zagadki. Były również gry edukacyjne i zręcznościowe. Wszyscy byli zaciekawieni tym, co działo się podczas tego spotkania. Było nam bardzo miło. Dziękujemy :):):) (AB) 

Zcz.7.jpgZcz.8.jpgZcz.6.jpgZcz.1.jpgZcz.2.jpgZcz.5.jpgZcz.4.jpgZcz.3.jpg
 

 


 

TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ
„JESTEM STRAŻNIKIEM PRZYRODY”

 

14 maja w naszym przedszkolu odbył się turniej wiedzy ekologicznej
„Jestem strażnikiem przyrody”, którego organizatorkami były
pani Justyna Pietrzyk i pani Beata Kamionka.

Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy przyrodniczej, rozwijanie uzdolnień
i zainteresowań przyrodniczych, rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczego działania dzieci a także uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw wobec środowiska.

W konkursie udział wzięły dzieci sześcioletnie z dąbrowskich przedszkoli,
które przyjechały do nas z wychowawcami.

Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście: pani Hanna Uzdowska – inspektor Wydziału  Oświaty,paniJustyna Jakubowska-Filipek – inspektor Wydziału Ekologii, pan Aleksander Jewak - prezes koła łowieckiego „Diana”, pani Maria Dąbek – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, pan Kazimierz Woźniczka, pan Wiesław Pierzchała leśniczy nadleśnictwa Siewierz.

Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Koła Łowieckiego „Diana”. Pan Prezydent Marcin Bazylak wystosował list, który przeczytała dyrektor naszego przedszkola
p. Jolanta Matuszczyk.

Turniej został otwarty inscenizacją pt. „Świat w naszych rękach” w wykonaniu dzieci z zerówki.Podczas turnieju dzieci wykazały się swoją wiedzą przyrodniczo-ekologiczną. Po zaprezentowaniu rymowanek i wierszyków rozwiązywały zagadki, układały puzzle, wskazywały pojazdy ekologiczne, zwierzęta i kwiaty chronione, zaznaczały na ilustracji niewłaściwe zachowania ludzi wobec środowiska, układały obrazek z materiałów przeznaczonych do recyklingu.  Brały również udział
w konkurencjach sprawnościowych.

Wszystkie dzieci za swoje zmagania otrzymały zaszczytne I miejsca, zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami i zadowolone opuściły

nasze przedszkole. 

TE1.jpgTE6.jpgTE7.jpgTE.jpgTE3.jpgTE4.jpgTE5.jpgTE2.jpg


 

OKO W OKO Z SOWAMI

CZYLI ODLOTOWA LEKCJA W PRZEDSZKOLU

 

3 kwietnia przyjechali do nas skrzydlaci goście: Koko – puchacz europejski, Luk – sokół, Dodo – puszczyk zwyczajny, Asian – puszczyk brunatny, Frodo – płomykówka i Harison – jastrząb. Ich opiekunki P. Basia i P. Daria w przystępny i zabawny sposób opowiedziały o charakterystycznych cechach tych niezwykłych ptaków,ich zwyczajach i roli w przyrodzie. Mieliśmy możliwość obejrzeć je z bliska, a nawet dotknąć i podziwiać w locie. Było to niezwykłe doświadczenie. Nikt się nie nudził i wszystkim bardzo się podobało. (AB) 

p4 2.jpgp5 2.jpgp6 2.jpgp9.jpgp7 1.jpgp1 2.jpgp2 2.jpgp8 1.jpgp3 2.jpg


 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY              

 

 

26 kwietnia uczciliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Wody. Tego dnia przyszliśmy ubrani na niebiesko. Później rozmawialiśmy o tym, że woda jest niezbędna do życia dla ludzi, roślin i zwierząt. Mówiliśmy, co robić, żeby ją chronić i oszczędzać. Robiliśmy też doświadczenia z wodą: co się rozpuszcza, co nie, co pływa, a co tonie, w której wodzie szybciej rozpuszcza się kolor ciepłej czy zimnej? Na koniec wykonaliśmy piękne prace plastyczne związane z wodą (AB)

dw3.jpgdw4.jpgdw5.jpgdw2.jpgdw1.jpgdw6.jpgdw8.jpgdw9.jpgdw7.jpg

 


 

WIOSENNE PROMYKI

– KONKURS RECYTATORSKI

22 marca o godz. 10.00 w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt.: „Wiosenne promyki”. Wzięły w nim udział chętne dzieci z grupy Biedronek, Żabek i Motylków.

I miejsce zajęli: Lena Bucka – Biedronki

                         Jaś Skrzelowski – Motylki

II miejsce: Ola Łonak – Żabki

                 Agata Kmiecik – Żabki

III miejsce: Judyta Bagińska – Żabki

                  Nikola Wójcik – Żabki

                  Beata Pniak – Żabki

                  Karol Hulbój – Żabki

                  Sebastian Szymusiński – Motylki

                  Karol Michałowski – Motylki

 

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe i gadżety odblaskowe. (AB) 

kr1.jpgkr4.jpgkr3.jpgkr2.jpgkr5.jpg


 

POWITANIE WIOSNY

21 marca wszystkie przedszkolaki postanowiły pożegnać zimę. Udały się na łąkę, niosąc w rękach białe i niebieskie wstążki – symbole śniegu i mrozu. Towarzyszyła im Pani Zima, ubrana w białą czapkę i gruby szal. Po drodze wszyscy szukali oznak wiosny. W ogródku przy drodze kwitły pierwsze wiosenne kwiaty – małe i delikatne przebiśniegi i fioletowe krokusy. Dlatego przedszkolaki uznały, że pora już pożegnać Panią Zimę. Pani Zima zrzuciła czapkę i gruby szal. Przywdziała kolorowy wianek i cienką chustę.Wtedy stała się Panią Wiosną. Dzieci z zerówki powitały ją wiosenną piosenką. Udając się do przedszkola, wszyscy zamienili białe i niebieskie wstążki na kolorowe. Witaj, Pani Wiosno! Będzie nam już z tobą o wiele cieplej i weselej. 

 


 

 

Tego dnia mali dżentelmeni złożyli życzenia wszystkim kobietom w przedszkolu – tym najmłodszym i tym trochę starszym, poczęstowali słodyczami. Później potańczyliśmy trochę, pośpiewaliśmy i pobawiliśmy się wspólnie na dywanie. Niby dzień jak co dzień, a jednak... (AB)

 

dk6.jpgdk1.jpgdk8.jpgdk9.jpgdk4.jpgdk3.jpgdk2.jpgdk5.jpg


 

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

 

7 lutego Grupę Motylków odwiedził Pan Paweł Kaczmarek przedstawiciel wydawnictwa MAC.Pan Paweł,w ramach projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" przeczytał nam niezwykle ciekawą książkę pt. "Gdy Pola się zgubi". Serdecznie dziękujemy za wizytę i za podarowaną książeczkę, która wzbudziła ogromne zainteresowanie najmłodszych czytelników. (BK)

 

mis 3.jpgmis 4.jpgmis 5.jpgmis 2.jpg
 


  

      Ręka w łapę

 

8 lutego w przedszkolu gościliśmy wolontariuszki w ramach akcji edukacyjnej „Ręka w łapę”.  Panie odwiedzając nas ze swoimi psiakami uświadomiły nam, jak postępować ze zwierzętami, aby było bezpiecznie, powiedziały co nam wolno, a czego nie wolno robić podczas zabawy
z psem.  Wolontariuszki pokazały nam, jak można ciekawie i aktywnie spędzać czas ze swoim pupilem, a pieski Shimaru i Kida zachwyciły nas wspaniałymi sztuczkami. Spotkanie to było dla nas cenną lekcją empatii i wrażliwości. Na koniec podziękowaliśmy za spotkanie oraz przekazaliśmy dary dla bezdomnych zwierząt w schronisku w Sosnowcu.(BK)

 

pieski 3.jpgpieski 5.jpgpieski 8.jpgpieski 1.jpgpieski 6.jpgpieski 7.jpgpieski 9.jpg
  


 

Spotkanie z fizjoterapeutką

 

18 stycznia Motylki spotkały się z panią Martą, która jest fizjoterapeutką i zapoznała nas
z zawodem, który wykonuje. Dowiedzieliśmy się, że fizjoterapeuta to jest osoba, która przez ćwiczenia i zabiegi pomaga dzieciom i dorosłym w powrocie do zdrowia. Zapoznaliśmy się
z różnymi przyrządami do ćwiczeń: rozciągliwą taśmą, kolczastymi piłkami,  kolczastą matą do ćwiczeń stóp oraz wieloma innymi. Pod czujnym okiem pani Marty mogliśmy poćwiczyć wykorzystując te przyrządy. Mogliśmy przymierzyć specjalne urządzenie, które przypomina nam o prawidłowej postawie tzw. pajączek. Pani Marta pokazała nam również ćwiczenia ogólnorozwojowe, które kształtują nasz organizm oraz pozwalają na jak najlepsze rozwijanie naszego ciała. Na koniec pani Marta najodważniejszym z nas wykonała masaż na specjalnym łóżku! To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.(BK)

 

fizjo 7.jpgfizjo 6.jpgfizjo 8.jpgfizjo 2.jpgfizjo 5.jpgfizjo 4.jpgfizjo 3.jpg
 


 

 

 GOŚCIE ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ...      

 

 

6 lutego nasze przedszkole odwiedziły dwie panie uczące w Zespole Szkół Muzycznych im.

M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Zagrały dla nas koncert na pianino i skrzypce, opowiedziały

o różnych instrumentach. Zachęciły do odwiedzenia ich szkoły w ramach dnia otwartego. T

o było bardzo ciekawe doświadczenie. (AB)

k6.jpgk1.jpgk8.jpgk9.jpgk7.jpgk3.jpgk2.jpgk5.jpg
 


 

 

NIECH ŻYJE BAL!

 

 

5 lutego Biedronki, Żabki i Motylki spotkały się na balu karnawałowym. Przedszkolaki przybyły w pięknych, kolorowych kostiumach. Tańce, zabawy i słodki poczęstunek sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili. To był bardzo udany dzień :):) (AB)

 

 

bal04.jpgbal03.jpgbal02.jpgbal05.jpgbal06.jpgbal01.jpgbal08.jpgbal09.jpgbal07.jpg
 


 

  Przybieżeli do Betlejem pasterze....

 

20 grudnia przedszkolaki spotkały się na jasełkach. Dzieci wystąpiły przed rodzicami, babciami i dziadkami, społecznością szkolną i innymi gośćmi przybyłymi w ten wyjątkowy wieczór do świetlicy środowiskowej. Chociaż najmłodsi w gronie artystów, zaprezentowali się pięknie. (AB)

 

jas 1.jpgjas2.jpgjas3.jpg


 

BAJKOWY DZIEŃ

 

Pewnego mroźnego dnia pani Asia i pani Iza przeniosły nas w krainę bajek. Z wielkiej szafy wyciągnęły różne bajkowe przebrania, ustawiły teatrzyk. Najpierw przeczytały nam Bajkę o Czerwonym Kapturku, a później my, uruchamiając naszą wyobraźnię
i niemałe umiejętności, odegraliśmy swoją wersję tej historii. Było przy tym mnóstwo zabawy i niezapomnianych wrażeń. A później pojawiły się inne bajki i kolejni bohaterowie... Każdy z nas był tego dnia kimś zupełnie innym niż na co dzień. Bardzo fajna przygoda! (AB)

b2.jpgb7.jpgb9.jpgb5 1.jpgb8.jpgb6.jpgb4 1.jpgb3 2.jpg
 


 

    WIGILIA

„Gwiazda błyszczy nad stajenką
drogę światłem znaczy
Każdy człowiek dobrej woli
Boga dziś zobaczy...”

 

21 grudnia, jak tradycja każe, przedszkolaki spotkały się wspólnie przy wigilijnym stole. Był czas, by porozmawiać o zwyczajach i obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem, zaśpiewać kolędy, złożyć sobie nawzajem życzenia. Na białym obrusie pojawiło się sianko, a na nim opłatek.  A później coś pysznego dla każdego. Ten dzień był uroczysty i inny niż pozostałe dni w roku... (AB)

w6.jpgw1.jpgw7.jpgw4.jpgw3.jpgw2.jpgw5.jpg
 


 

Jak dbamy o higienę, czyli spotkanie z pielęgniarką...

 

10 grudnia odwiedziła nas Pani Ewa – pielęgniarka. Rozmawiała z nami o tym, jak należy dbać o higienę, co jeść, żeby być zdrowym. Później zmierzyła ciśnienie

p. Agacie, pokazała nam różne rodzaje strzykawek i igieł, a także prawdziwą kroplówkę, słuchała serca, a na koniec robiła opatrunki chętnym dzieciom.

Nic, a nic się nie baliśmy:)

Fajnie było się spotkać z taką miłą Panią Pielęgniarką!

Dziękujemy, że do nas przyszła:):) (AB)  

p4.jpgp3.jpgp2.jpgp5.jpgp6.jpgp1.jpgp8.jpgp7.jpg
 


 

Ponowne spotkanie z Mikołajem...

 

 

Co za niespodzianka! 7 grudnia ponownie spotkaliśmy się z Mikołajem. Tym razem przybył razem z elfami. Bawiliśmy się i tańczyliśmy  wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami ze szkoły. Było bardzo wesoło:):):) (AB)

sw4.jpgsw2.jpgsw5.jpgsw6.jpgsw8.jpgsw9.jpgsw1 1.jpgsw7.jpg

 


 

Mikołaj w przedszkolu

 

Byliśmy grzeczni i 6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Przyniósł baaardzo dużo prezentów. Rozmawiał z nami, pytał o nasze imiona i robił sobie z nami zdjęcia. Każda Biedronka, Żabka i Motylek dostał swój upominek. My, chcąc podziękować Mikołajowi, zaśpiewaliśmy mu piosenki, poczęstowaliśmy ciastem, a na koniec wręczyliśmy własnoręcznie wykonane rysunki. Wizyta brodatego gościa upłynęła
w wesołej atmosferze.

Do zobaczenia za rok, Mikołaju !!! (AB) 

mik9.jpgmik7.jpgmik1.jpgmik6.jpgmik8.jpgmik5.jpgmik2.jpgmik3.jpgmik4.jpg
 


 

Konkurs Kwiaty dla Niepodległej

 

Przedszkolaki wraz z rodzicami brały udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w przedszkolu Kwiaty dla Niepodległej. Wpłynęły przepiękne prace wykonane rozmaitymi technikami plastycznymi.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas pokazu Mody Patriotycznej.
I miejsce zajął Gabryś, II miejsce Pola i Iga, III miejsce Judytka i Maja. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i gromkimi brawami. Gratulujemy
i dziękujemy za twórcze pomysły i piękne prace! (B.K.)

 

DM.pngDM1.jpg


Dzień Mody Patriotycznej

 

27 listopada w ramach obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w przedszkolu odbył się pokaz mody patriotycznej. Na wybiegu Biedronki, Żabki i Motylki zaprezentowały przepiękne kostiumy: piłkarzy, sportowców, żołnierzy, stroje regionalne, przedstawicieli różnych zawodów oraz wiele innych. W przerwach pomiędzy prezentacją strojów bawiliśmy się w ludowe zabawy.
To był udany dzień! (B.K.)

 

DM12.jpgDM15.jpgDM14.jpgDM10.jpgDM17.jpgDM16.jpgDM11.jpg


Wielka przygoda Skrzatów

 

22 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy prawdziwych aktorów! Oglądaliśmy spektakl profilaktyczny pt.: Wielka przygoda Skrzatów. Bohaterowie przedstawienia,  Kacper i Lilkazaprosili nas do swojego świata, na leśną polanę, gdzie w bardzo zabawny sposób zachęcali nas do czytania książek i szanowania ich. To było wesołe, ciekawe i bardzo pouczające przedstawienie. (B.K.)

t1.jpgt2.jpgt4.jpgt3.jpg

 


 

Tak świętowaliśmy niepodległość.

9 listopada w przedszkolu uroczyście świętowaliśmy Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to wyjątkowe święto, przybliżające nam burzliwą historię naszego kraju. 100 lat temu, dzięki naszym przodkom, po 123 latach zaborów i nieobecności Polski na mapach Europy odzyskaliśmy wolność. 
Dziś możemy żyć w pełni ciesząc się wolnością i niepodległością naszego kraju.

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego z udziałem wszystkich zgromadzonych –dzieci, pani Dyrektor, nauczycieli oraz pracowników szkoły i przedszkola, po czym grupa Motylków rozpoczęła swój program artystyczny.

…Co to jest niepodległość

Teraz wiem już na pewno,

Każde dziecko dziś woła

To polski dom polska szkoła…

Słowa tej pięknej piosenki wywołały chwile wzruszenia u wszystkich oglądających nasze  przedstawienie. Dzięki nim wszyscy poczuliśmy się Polakami. Po recytacji patriotycznych wierszy, Motylki ubrane w piękne, regionalne stroje zaprezentowały nam pokaz tańców ludowych oraz zabaw, w które dzieci bawiły się 100 lat temu.

To był wyjątkowy i niepowtarzalny dla nas czas. 

1.4.jpg1.3.jpg1.2.jpg1.5.jpg1.6.jpg1.1.jpg1.0.jpg

 

 


Plastusiowy pamiętnik

 „Plastusiowy pamiętnik” - taki tytuł nosiło przedstawienie, na którym 24 października w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie były Żabki i Motylki. Sztuka była ciekawa, a postacie barwne. Wszyscy  z zainteresowaniem ją oglądaliśmy, a na koniec zrobiliśmy zdjęcie z aktorami na prawdziwej scenie! Było super!!! 

 

TDZ3.jpgTDZ2.jpgTDZ1.jpgTDZ.jpg
 

 


 

Zawody Sportowe

BIAŁO – CZERWONI

Nasze przedszkole aktywnie uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie
„Piękna nasza Polska cała”. Jednym z zadań projektu jest zorganizowanie i udział w zawodach sportowych „Biało – Czerwoni”.  Takie zawody odbyły się u nas 18 października. Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy na boisko sportowe LKS Tęcza.
Na miejscu, po uroczystym otwarciu spartakiady złożyliśmy przyrzeczenia, że będziemy się świetnie bawić i uczciwie rywalizować. Obiecaliśmy też, że nie będziemy płakać, jeśli coś się nie uda.  Po rozgrzewce przystąpiliśmy do zawodów. Rzucaliśmy woreczkami do kosza, przechodziliśmy pod liną, toczyliśmy piłkę, nosiliśmy piłeczki jak kelnerzy, biegaliśmy slalomem pomiędzy pachołkami, ale najtrudniejszy do pokonania był tor przeszkód. Na koniec spotkania nastąpiło wręczenie dyplomów. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. (B.K.)

 

zaw.4.jpgzaw.3.jpgzaw.2.jpgzaw.5.jpgzaw.6.jpgzaw.1.jpgzaw.7.jpg


 

 Z HUMOREM W WIERSZOLANDII

Leń
Jan Brzechwa

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

„O, wypraszam to sobie!
Jak to? Ja nic nie robię?
A kto siedzi na tapczanie?
A kto zjadł pierwsze śniadanie?
A kto dzisiaj pluł i łapał?
A kto się w głowę podrapał?
A kto dziś zgubił kalosze?
O - o! Proszę!”

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

„Przepraszam! A tranu nie piłem?
A uszu dzisiaj nie myłem?
A nie urwałem guzika?
A nie pokazałem języka?
A nie chodziłem się strzyc?
To wszystko nazywa się nic?”

Na tapczanie siedzi leń,
Nic nie robi cały dzień.

Nie poszedł do szkoły, bo mu się nie chciało,
Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało,
Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty,
Nie powiedział „dzień dobry”, bo z tym za dużo roboty,
Nie napoił Azorka, bo za daleko jest woda,
Nie nakarmił kanarka, bo czasu mu było szkoda.
Miał zjeść kolację - tylko ustami mlasnął,
Miał położyć się - nie zdążył - zasnął.
Śniło mu się, że nad czymś ogromnie się trudził.
Tak zmęczył się tym snem, że się obudził.
 

Ten oto wiersz nasi koledzy z zerówki Kinga, Romek i Jaś zaprezentowali podczas XVII Edycji Konkursu Recytatorskiego pod hasłem
„Z humorem w Wierszolandii”.
Konkurs odbył się 19 października
w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej nr 26 w Dąbrowie Górniczej.

Mali aktorzy godnie reprezentowali nasze przedszkole, za co otrzymali dyplomy oraz nagrody. (B.K.)

konkurs 3.jpgkonkurs 4.jpgkonkurs.jpgkonkurs 2.jpg


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

20 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jak na prawdziwe święto przystało, nie mogło zabraknąć wesołych zabaw i tańców przy muzyce. Każdy z nas otrzymał balonik, który zdobiliśmy według własnych pomysłów.  Na koniec świętowania zjedliśmy pyszny torcik z owocami, a słodkości są tym, co przedszkolaki lubią najbardziej. To był miły dzień!

DP3.jpgDP4.jpgDP5.jpgDP2.jpgDP1.jpgDP6.jpgDP8.jpgDP7.jpg

 


                     NARODOWE CZYTANIE

 

8 września, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz jego żony Agaty Kornhauser - Dudy odbyła się zapoczątkowana w 2012 roku, ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na lekturę wybrane zostało w tym roku „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W naszym przedszkolu akcja rozpoczęła się już 7 września.
Mieliśmy okazję posłuchać fragmentów tego wspaniałego utworu czytanych przez nasze panie. W przyszłości zapewne przeczytamy go w całości.


 

NC3.jpgNC4.jpgNC5.jpgNC2.jpgNC1.jpg

 


 

Roszkoln2018/2019

 


 

BAL KARNAWAŁOWY

13 lutego, w ostatni dzień karnawału, odbył się długo oczekiwany przez wszystkich bal karnawałowy. Już od rana wszystkie przedszkolaki prezentowały kolorowe stroje. Po przedszkolu przechadzały się wróżki, księżniczki, biedronki i motylki. Można też było spotkać policjantów, strażaka, Spider- Mana, Rycerza Jedi i wiele innych bajkowych postaci. Punktualnie o 10.00 wszyscy wkroczyliśmy do pięknie przystrojonej sali balowej, w której – niespodzianka! – powitały nas starsze koleżanki ze szkoły podstawowej, które przygotowały dla nas taniec do przeboju „Échame La Culpa”. Po tych gorących rytmach my także ruszyliśmy do tańca: bawiliśmy się wspaniale przy dźwiękach samby, „Kaczuszek”, „Czekolady” i wielu innych znanych przebojów. Uformowaliśmy także bardzo dłuuugi pociąg, który „jeździł” po całym przedszkolu. I na zakończenie – wesoła zabawa
z kolorowymi balonami. Kolejny bal dopiero za rok…

 

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunkuJ

Bal 2.jpgBal 5.jpgBal 4.jpgBal 3.jpgBal 1.jpg
 


 

 

Pod koniec stycznia na przekór zimowej aurze w przedszkolu zapanowała prawdziwie gorąca atmosfera, bowiem serduszka przedszkolaków były gorące. A powodem tego był obchodzony jak co roku Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki z zerówki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków 22 stycznia. Dla nich recytowały wierszyki i śpiewały piosenki o babciach

i dziadkach. Dzieci z grup Biedronek i Żabek świętowały 25 stycznia. Biedronki zaprezentowały kilka wierszyków oraz tańczyły ze swoimi ukochanymi babciami 
i dziadkami. Niejednemu seniorowi łezka zakręciła się w oku ze wzruszenia. Żabki przygotowały inscenizację, w której głównymi postaciami byli oczywiście babcie
 

i dziadkowie. Trudno było się nie uśmiechnąć, oglądając scenkę o dziadku, stołku i rosołku czy patrząc na „babcie” ubrane w tradycyjne lDKAudowe stroje, poruszające się dostojnie w rytm rosyjskiej piosenki „Babuszki staruszki”. I na koniec przedstawienia – gorący rock and roll, 

w którym wnukowie „zagrali” na gitarach, a wnuczki zatańczyły do rytmu. Po występie przedszkolaki złożyły swoim babciom i dziadziusiom życzenia, wręczyły wykonane przez siebie laurki i drobne upominki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Był to dzień, który na długo pozostanie w pamięci zarówno najstarszych, jak i najmłodszych uczestników spotkania. Babciu i Dziadku – kochamy was za waszą bezgraniczną miłość, wielką cierpliwość i dobroć. Bądźcie zawsze zdrowi i uśmiechnięci!

Dzie Babci i dziadka - abki 5.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 1.jpgDzie Babci i Dziadka - Biedronki.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 2.jpgDzie Babci i dziadka - abki 8.jpgDzie Babci i Dziadka - abki 4.jpgDzie Babci i dziadka - abki 7.jpg


DOKARMIANIE ZWIERZĄT

11 stycznia 2018 roku do naszego przedszkola zawitał łowczy, pan Aleksander Jewak, prezes Koła Łowieckiego „Diana”. Pan Aleksander odebrał od nas żołędzie dla zwierząt leśnych, które  zbierane były jesienią przez dzieci z przedszkola i szkoły. Pan łowczy opowiedział nam o konieczności dokarmiania zwierząt leśnych. Przedstawił również, jak należy postępować aby zwierzęta nie wychodziły na ulicę, która jest dla nich niebezpiecznym miejscem. Dowiedzieliśmy się również o wielu ciekawostkach ze świata zwierząt –co jedzą, jak się zachowują, gdzie mają swoje domki, jak możemy im pomóc przetrwać zimę. Opowiedzieliśmy również o naszych doświadczeniach z dokarmianiem zwierząt. Łowczy podziękował nam za udział w akcji i zaprosił do udziału w kolejnych latach.

 


SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE - JASEŁKA

"Dzisiaj o zmierzchu wszystkie dzieci,

Jak małe ptaki z gniazd,
Patrzą na niebo, czy już świeci
Najpierwsza z wszystkich gwiazd.

 

O zimne szyby płaszczą noski
W okienkach miast i wsi,
Czy już sfrunęła z ręki Boskiej,
Czy już nad nami tli... 

  

Tylko ta gwiazda niech zaświeci
Nad ciszą białych dróg
I zawiadomi wszystkie dzieci,

Że się narodził Bóg". 

                                               (Z. Trzaskowski)

 

             20 grudnia 2017 r.  o godzinie 17.00 odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Bożonarodzeniowe, na którym każda grupa przedstawiła swój program artystyczny. Klimat bożonarodzeniowy zapewniła nam przepiękna świąteczna dekoracja z ciekawymi elementami oświetlenia dającymi niesamowity efekt.W tym szczególnym dniu recytowaliśmy świąteczne wiersze, śpiewaliśmy kolędy,  pastorałki i te bardziej tradycyjne, i te bardziej nowoczesne, a także zatańczyliśmy tańce specjalnie przygotowane na tę okazję. Najstarsza grupa przedstawiła Jasełka, będące klamrą zamykającą nasz bożonarodzeniowy występ. Po części artystycznej obdarowaliśmy naszych rodziców choinkami, własnoręcznie przygotowanymi na tą okazję i wykonanymi różnymi technikami.

 

Boe Narodzenie 1.jpg


Dekorowanie bombek choinkowych

 

19 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dekorowania bombek choinkowych. Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze pod okiem doświadczonych dekoratorek z Fabryki Bombek zdobiliśmy szklane bombki choinkowe. Były to niezwykłe zajęcia rozwijające naszą wyobraźnię i kreatywność
a przy tym dostarczyły nam wiele uśmiechu, radości i satysfakcji. Mieliśmy okazję poznać kulisy tworzenia bombek i ich zdobienia.  Własnoręcznie zdobione bombki mogliśmy zabrać do domu, aby pochwalić się efektem swojej pracy. Ozdobią one nasze świąteczne drzewka, przez co święta Bożego Narodzenia będą bardziej magiczne. 

 

dekorowanie bombek 4.jpgdekorowanie bombek 3.jpgdekorowanie bombek 2.jpgdekorowanie bombek 1.jpg

 

 


 

"WOKÓŁ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA - RODZINNE KOLĘDOWANIE"

 

            13 grudnia 2017 r. o godz. 16.30 odbyło się w naszym przedszkolu już kolejne "Rodzinne Kolędowanie", mające formę konkursu. W tym Bożonarodzeniowym Spotkaniu uczestniczyliśmy razem ze swoimi rodzinami. Chętni uczestnicy śpiewali kolędy i pastorałki w różnej aranżacji. Część  z nas śpiewała
z rodzicem lub z bratem, czy  siostrą. Śpiewaliśmy kolędy a capella, z podkładem muzycznym lub przy dźwiękach instrumentów perkusyjnych. Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród książkowych. Chwilę później zostaliśmy zaproszeni na skosztowanie wigilijnego czerwonego barszczyku i pysznych krokietów. Na osłodę poczęstowaliśmy się smakowitymi piernikami.
Po bożonarodzeniowych smakowitościach wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście zaśpiewali wspólnie kilka znanych kolęd przy akompaniamencie gitary. Spotkanie to na długo zostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję,
że za rok spotkamy się ponownie na "Rodzinnym Kolędowaniu".

 

rodz. kol. 7.jpgrodz. kol. 6.jpgrodz. kol.1.jpgrodz. kol. 2.jpgrodz. kol. 5.jpgrodz. kol.jpgrodz. kol. 4.jpgrodz. kol. 3.jpg


      MIKOŁAJKI

 

6 grudnia 2017 r. odwiedził nas w  przedszkolu długo oczekiwany gość - św. Mikołaj. Każdy z nas z radością oczekiwał na to spotkanie. Powitaliśmy Mikołaja wesołą piosenką,
a następnie zaprosiliśmy miłego gościa do wspólnej zabawy, po której nastąpiło wręczenie prezentów. Byliśmy grzeczni, więc każdy z nas otrzymał prezent, za który pięknie podziękowaliśmy Mikołajowi. Mikołaj obiecał, że odwiedzi nas za rok! Tego dnia czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – oglądaliśmy teatrzyk mikołajkowy. To był dzień pełen wrażeń!

 

Mikoaj 1.jpgMikoaj 3.jpgMikoaj 4.jpgMikoaj 2.jpg

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

24 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ze swoim przyjacielem –  Misiem.  Każdy z nich był piękny i wyjątkowy, przedstawialiśmy je sobie i opowiadaliśmy o nich. Tego dnia odbył się również przedszkolny Konkurs Recytatorski „Miś – mój ulubiony bohater literacki”. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali ze swoim wierszykiem. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców:

W grupie Biedronek:

I miejsce zajęła– Agatka

II miejsce -  Nikola

III miejsce – Beatka

W grupie Żabek:

I miejsce zajęła– Patrycja

II miejsce - Julia

III miejsce – Ksawery

W grupie Motylków:

I miejsce zajął- Kuba

II miejsce – Maja

III miejsce – Amelka

 

 Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy! 

 
konkurs mi 2.jpgkonkurs mi 5.jpgkonkurs mi 4.jpgkonkurs mi 3.jpgkonkurs mi 7.jpgkonkurs mi 6.jpgkonkurs mi 1.jpg


 

Spotkanie z pielęgniarką

 

 

W dniu 23 listopada grupę Żabek i Biedronek odwiedziła w przedszkolu pielęgniarka, pani Ewa Nowak. Miły gość opowiedział nam o tym, jak należy dbać o swoje zdrowie, jak należy się odżywiać, kiedy należy myć ręce. Pani Ewa zaprezentowała nam rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże, kroplówki i wyjaśniła do czego służą. Mogliśmy posłuchać przez stetoskop bicia serduszka naszych kolegów i koleżanek. Pani pielęgniarka pokazała nam, co należy zrobić w razie skaleczenia i jak założyć opatrunek. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy pani Ewie za poświęcony czas i ciekawe spotkanie w przedszkolu.

piel.6.jpgpiel. 1.jpgpiel.3.jpgpiel.4.jpgpiel.5.jpgpiel.2.jpg
 


 

Spotkanie z policjantami

 W dniu 15 listopada gościliśmy w przedszkolu policjantów z Komendy Głównej Policji w Dąbrowie Górniczej.  Panowie przeprowadzili prelekcję pt. Bezpieczna droga do przedszkola. Opowiedzieli nam, jak należy zachowywać się na ulicy, czy wolno biegać i bawić się na ulicy oraz czy możemy sami chodzić po mieście. Przypomnieliśmy sobie, na jakim świetle możemy bezpiecznie przejść przez pasy a także co należy zrobić, gdy nie sygnalizatorów a chcemy przejść przez ulicę. Mogliśmy przymierzyć policyjną czapkę, odcisnąć swój paluszek i obejrzeć samochód policyjny. Panowie nie przyjechali do nas sami – przywieźli ze sobą policyjną maskotkę – Sznupka i mogliśmy się z nim przywitać a nawet zaprosić do zabawy. Na koniec zaśpiewaliśmy miłym gościom piosenkę, wyrecytowaliśmy wiersz o ruchu drogowym i wręczyliśmy podziękowanie i własnoręcznie wykonane rysunki.  

policjanci 01.jpgpolicjanci 1.jpgpolicjanci 6.jpgpolicjanci.jpgpolicjanci 3.jpgpolicjanci 4.jpgpolicjanci 5.jpg
 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W PRZEDSZKOLU

 

W DNIU 30 CZERWCA 2017 ROKU O GODZINIE 10. 00 W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKONEGO.  W SALI PRZEDSZKOLNEJ BARDZO LICZNIE ZGROMADZILI SIĘ NASI MILUSIŃSCY , RODZICE, BABCIE, DZIADKOWIE, NAUCZYCIELE ORAZ PRACOWNICY ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO NR 1.

NA WSTĘPIE BARDZO SERDECZNIE POWITAŁA WSZYSTKICH PANI DYREKTOR. PODZIĘKOWAŁA ZA CAŁOROCZNĄ WSPÓŁPRACĘ NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM I  RODZICOM.  NA RĘCE   PANI  MARTYNY  PIKUL WRĘCZYŁA  KWIATY  STOWARZYSZENIU  „ BŁĘDÓW SZKOLE”  ZA ZAANGAŻOWANIE  W ŻYCIE PLACÓWKI  - PODAROWANE ZABAWEK DO PRZEDSZKOLA.

Następnie  najstarsza grupa z zerówki „ Motylki” wystąpiła z programem artystycznym na wesoło.  Dzieci pięknie śpiewały piosenki, recytowały wierszyki na pożegnanie przedszkola, dziękowały za lata  spędzone w przedszkolu  oraz humorystycznie przedstawiły jak będzie wyglądało ich życie w szkole,  czym bardzo rozbawiły publiczność. Dzieci ze średniej grupy pożegnały  wierszami starszych kolegów           i koleżanki . Na koniec  wszystkie dzieci przedszkolne ciesząc się ,że już są wakacje  głośno i wesoło zaśpiewały piosenkę…

„Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.
Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka,
będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.

Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali,
w srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali.

 

                                                                  Niech żyją wakacje..”


Pani dyrektor z wychowawcami  wręczyła  pamiątkowe dyplomy  dla dzieci ze wszystkich trzech grup.  Za  szczególne zaangażowanie  w dotychczasową pomoc w przedszkolu  dwie mamy otrzymały pisemne podziękowanie. Następnie rodzice wręczyli swoim pociechom   upominki.

Życzymy  wszystkim  zdrowych,  wesołych, słonecznych i szczęśliwych wakacji !!!

 

                    

DSCN1239 1.JPGDSCN1250.JPGDSCN1241.JPGDSCN1253.JPG
                                                                 Opracowała: Elżbieta Porc


 

 

"BAL KARNAWAŁOWY"

       24 lutego odbył się w naszym przedszkolu

                                                  Bal Karnawałowy.

 

 

 

Na ten dzień czekaliśmy z utęsknieniem i wielkim oczekiwaniem od wielu tygodni. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Pojawiły się: wróżki, królewny, motylki, rycerze, roboty, piraci, policjanci, było kilku Spiderman'ów, Batman'ów..... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawiliśmy się wesoło, uśmiech nie znikał z naszych twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, z żalem opuszczaliśmy salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła nam spędzenie czasu w bardzo miłej atmosferze. Już nie możemy się doczekać kolejnego balu w naszym przedszkolu.

Opracowała: Justyna Wojdała


TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ

„JESTEM STRAŻNIKIEM PRZYRODY”

 

21 KWIETNIA w przeddzień Światowego Dnia Ziemi w naszym przedszkolu zorganizowany został turniej wiedzy ekologicznej „Jestem strażnikiem przyrody” przygotowany przez wychowawców p. Justynę Pietrzyk i p. Beatę Kamionka.

Celem turnieju było poszerzenie wiedzy o środowisku przyrodniczym i sposobach jego ochrony, rozwijanie wrażliwości na jej piękno, rozbudzenie świadomości ekologicznej oraz uświadamianie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego.

Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście: radny naszego miasta p. Kazimierz Woźniczka, prezes koła łowieckiego „Diana” p. Aleksander Jewak, leśniczy leśnictwa Łosień obejmującego teren lasów błędowskich p. Wiesław Pierzchała, dzieci oraz wychowawcy             z ośmiu dąbrowskich przedszkoli.

Turniej został otwarty przez inscenizację pt. „Przygody w stumilowym lesie” w wykonaniu zerówkowiczów. Podczas turnieju dzieci wykazywały się swoją wiedzą przyrodniczo-ekologiczną. Po zaprezentowaniu rymowanek i wierszyków rozwiązywały zagadki, układały puzzle, układały historyjki obrazkowe, rozpoznawały odgłosy zwierząt, wskazywały pojazdy ekologiczne, zwierzęta i kwiaty chronione, zaznaczały na ilustracji niewłaściwe zachowania ludzi wobec środowiska, a także rozpoznawały po dotyku nazwy darów przyrody. Brały również udział w konkurencjach sprawnościowych tj, rzucanie zakrętkami do celu, zbijanie kręgli i praktyczna segregacja śmieci.

Wszystkie dzieci za swoje zmagania otrzymały zaszczytne I miejsca, dostały nagrody i dyplomy i zadowolone opuściły nasze przedszkole.


20170421_101137.JPG20170421_102053.JPG20170421_101539.JPG

 


Świat bez wody to świat martwy,

bez drzew, kwiatów i motyli…

 Słowami tej piosenki 22 marca rozpoczęliśmy w przedszkolu obchody Światowego Dnia Wody. Tego dnia przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze woda, do czego jest potrzebna i jak możemy dbać o to, by nigdy jej nie zabrakło. Następnie wzięliśmy udział w kilku konkursach – łowiliśmy rybki w jeziorze, układaliśmy kropelki według wielkości, przenosiliśmy papierowe kropelki wody za pomocą słomek a nawet wieszaliśmy pranie! Pomiędzy konkurencjami śpiewaliśmy poznane piosenki o wodzie i bawiliśmy się wesoło przy muzyce z niebieskimi chustkami. Największą frajdę sprawiło nam losowanie i rozwiązywanie zagadek związanych z wodą. Obejrzeliśmy również doświadczenia z wykorzystaniem wody: Gdzie szybciej?, Rozpuści się, czy nie?, Co utonie, a co nie? Na koniec zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną – kropelkę wody. To był dzień pełen wrażeń! B.K


Witaj Wiosno!

Marzanno, Marzanno ty zimowa panno,

Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy!

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i wszyscy czekamy na niego z utęsknieniem! Z tej okazji Żabki i Biedronki wybrały się do lasu na pierwszy, wiosenny spacer. Był to spacer szczególny, bo towarzyszyła nam zimowa Marzanna, którą postanowiliśmy tego dnia pożegnać. W lesie, aby przywołać Wiosnę zaśpiewaliśmy kilka wiosennych piosenek. Krótkim wierszykiem pożegnaliśmy się z szarą już teraz Zimą, której wszyscy mamy już dość. Na koniec ustroiliśmy pięknie naszą panią Wiosnę w piękne, wiosenne kolory. Rozpuściliśmy jej długie, jasne włosy a na głowę nałożyliśmy pięknie ukwiecony kapelusz! Szczęśliwi, z uśmiechem na ustach i z wiosennym kwiatkiem w dłoni mogliśmy wracać do przedszkola! B.K.

kino 7.JPGkino 10.JPGkino 9.JPGkino 8.JPGkino 6.JPGkino 1.JPGkino 2.JPGkino 5.JPGkino 4.JPGkino 3.JPG


Zajęcia czytelnicze

W dniu 16.03.2017r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci Wiosna. Zajęcia prowadziła pani Ewa Cytarzyńska, która przyjechała do nas z Biblioteki Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Pani Ewa najpierw przeczytała nam piękny wiersz o porach roku, a potem bawiliśmy się przy muzyce z wykorzystaniem gazet oraz kolorowej chusty animacyjnej. W trakcie zajęć wykonaliśmy przepiękne, różnokolorowe tulipany. Na koniec spotkania otrzymaliśmy w nagrodę naklejki i słodki upominek. Mamy nadzieję, że pani bibliotekarka odwiedzi nas ponownie. B.K.

zaj czyt  2.jpgzaj czyt  7.JPGzaj czyt  9.JPGzaj czyt  8.JPGzaj czyt  6.JPGzaj czyt  5.JPGzaj czyt  3.JPGzaj czyt  4.JPGzaj czyt  1.jpg


Na srebrnym ekranie

W dniu 15.03.2017r. dzieci z grupy Żabki przygotowały dla nas niespodziankę – otrzymaliśmy od nich zaproszenie – bilety do kina! Aby obejrzeć film, trzeba było przyjść z biletami, które były sprawdzane przed wejściem do sali kinowej Żabek. Potem w miłej atmosferze, z kubeczkiem popcornu, siedząc wygodnie na podusi obejrzeliśmy film pt. Mój brat niedźwiedź. Chcielibyśmy to przeżyć jeszcze raz! B.K.

 

marzanna 9.JPGmarzanna 7.JPGmarzanna 1.JPGmarzanna 6.JPGmarzanna 8.JPGmarzanna 5.JPGmarzanna 2.JPGmarzanna 10.JPGmarzanna 3.JPGmarzanna 4.JPG


UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

„Za miłość ogromną...

Za czas poświęcony...

Za dobre słowo..

Za trud włożony...

Za to, że bronią...

Bajki czytają...

I potajemnie

łakocie dają... :)

Tulą, gdy smutno...

Uczą piosenek...

Wnusiom nakupią

cudnych sukienek...

A z wnukiem dziadek

klei modele,

i idzie na spacer

w słoneczną niedzielę...

Więc gdy nadchodzi

to święto Wasze,

przyjmijcie w podzięce

życzenia nasze...”

Tym wierszem 15 lutego 2017r panie powitały wszystkich gości - babcie i dziadków oraz oddały nam – wnukom głos, poprzez wiersze i piosenki staraliśmy się wyrazić jak najwięcej dziecięcej miłości.

Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać nas wszystkich w specjalnie dla dziadków przygotowanych programach artystycznych. Bardzo przeżywaliśmy występ, ale pod czujnym okiem wychowawczyń udało się nam wyrecytować wiersze, zaśpiewać piosenki i złożyć życzenia. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze jak najlepiej potrafimy odegraliśmy swoje role.

Wszyscy z dumą patrzyli na nas - wnuczęta i gromkimi brawami podziękowali nam za występ. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno nas - dzieci jak i dziadków!

IMG_20170215_132155.jpgIMG_20170215_130541.jpgIMG_20170215_130658.jpgIMG_20170215_130850.jpgIMG_20170215_133234.jpgIMG_20170215_134549.jpgIMG_20170215_134747.jpgIMG_20170215_132050.jpgIMG_20170215_135510.jpg

Opracowała: Justyna Pietrzyk


Dokarmianie zwierząt

21 grudnia 2016 roku do naszego przedszkola zawitał pan łowczy, myśliwy pan Andrzej Sojka, przedstawiciel koła łowieckiego „Diana”, by odebrać zbierane jesienią żołędzie dla zwierząt leśnych dokarmianych w okresie zimowym. W akcję tą włączyły się dzieci z przedszkola i szkoły, a koordynatorem była pani Justyna Pietrzyk. Pan łowczy opowiedział nam wiele ciekawostek ze świata zwierząt – „Jak przygotowują się zwierzęta do zimy?” -jak wyglądają mieszkania różnych zwierząt, co jedzą, jak się zachowują, dowiedzieliśmy się też co to jest paśnik i karmnik. Powiedział nam również jak człowiek powinien pomagać zwierzętom w przetrwać zimę.

                                                                                       Opracowała: Justyna Pietrzyk

image1.JPGIMG_6751.JPG

 


 

SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE – JASEŁKA

"Szła kolęda w noc grudniową

Pukała do drzwi
 I wołała żeby ludzie
Do stajenki szli
Dziecko małe, maluteńkie
Przyszło na ten świat
A w stajence ściany cienkie
I dziurawy dach."

 

            20 grudnia 2016 r. o godzinie 16.30 odbyło się w naszym przedszkolu Spotkanie Bożonarodzeniowe, na którym każda grupa przedstawiła swój program artystyczny. Już od wejścia w klimat bożonarodzeniowy wprowadziła nas przepiękna świąteczna dekoracja, w którą wmontowane było ciekawe oświetlenie dające niesamowity efekt. Były przez nas recytowane świąteczne wiersze, śpiewane i grane na instrumentach perkusyjnych kolędy i pastorałki. Najstarsza grupa przedstawiła Jasełka, będące uwieńczeniem całości. Po części artystycznej obdarowaliśmy naszych rodziców słodkim upominkiem - własnoręcznie wykonanymi piernikami. Na koniec uroczystości pani dyrektor Jolanta Matuszczyk podziękowała wszystkim za przybycie i życzyła spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze.

  

11.jpg51.jpg9.jpg41.jpg81.jpg62.jpg10.jpg21.jpg31.jpg71.jpg
                                                        
Opracowała: Justyna Wojdała


 

MIKOŁAJ

 

"Mikołaj, Mikołaj
jedzie samochodem,
bo gdzieś zgubił saneczki,
 w tą mroźną pogodę...".

 

            6 grudnia 2016 r. odwiedził nasze przedszkole długo przez nas oczekiwany gość - św. Mikołaj. Przybył razem ze swoim pomocnikiem Elfem. Każdy z przedszkolaków nie mógł się doczekać tego spotkania i długo o nim marzył. Jednak zanim zostaliśmy obdarowani prezentami, czekała nas niespodzianka. Była to super zabawa z Mikołajem i Elfem. Tańce, konkursy, piosenki, wierszyki - wszystko to działo się tego dnia. Niestety po całej zabawie i wręczeniu prezentów św. Mikołaj musiał dalej ruszać w drogę do innych przedszkoli. Pożegnaliśmy się i obiecaliśmy być grzeczni przez cały kolejny rok.

                                                                                                    Opracowała: Justyna Wojdała

5.jpg2.jpg3.jpg4.jpg7.jpg8.jpg1.jpg6.jpg

AlbumsSpotkanie z pielęgniarką

 

W dniu 7 grudnia odwiedziła nas w przedszkolu pielęgniarka, pani Ewa Nowak.

Miło powitaliśmy zaproszonego gościa i ze skupieniem słuchaliśmy opowiadań o pracy pielęgniarki w szpitalu. Wypowiadaliśmy się na temat: Co szkodzi zdrowiu, jak należy się odżywiać, kto nas leczy, kiedy jesteśmy chorzy. Pani Ewa zaprezentowała nam rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże, kroplówki i wyjaśniła do czego służą. Pielęgniarka zmierzyła naszym paniom ciśnienie, a nam pokazała, jak postępować w razie skaleczeń. Mieliśmy okazję jak prawdziwi lekarze posłuchać przez stetoskop bicia serduszka naszych kolegów i koleżanek. Oglądaliśmy też kolorowe tabletki, które wyglądem przypominały cukierki. Pani pielęgniarka uświadomiła nam konieczność przyjmowania leków w czasie choroby, ale podawanych tylko przez rodziców. Już wiemy, ze sami nie możemy brać żadnych leków, nawet gdyby były najbardziej kolorowe na świecie. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy pani Ewie za poświęcony czas i ciekawe spotkanie w przedszkolu.

 

IMG_6545.JPGIMG_6570.JPGIMG_6561.JPGIMG_6513.JPGIMG_6528.JPGIMG_6543.JPGIMG_6472.JPGIMG_6511.JPGIMG_6532.JPGIMG_6499.JPG


Odwiedziny koszykarzy

W dniu 17 listopada  do naszego przedszkola zawitali koszykarze z MKS Dąbrowa Górnicza. W spotkaniu uczestniczyły również młodsze klasy szkoły podstawowej.  Tego dnia dowiedzieliśmy się, na czym polega gra w kosza, ile wzrostu mają nasi koszykarze, jaki noszą rozmiar buta oraz co należy zrobić aby być koszykarzem i jak długo trzeba trenować. Nasi goście przeprowadzili najpierw krótką rozgrzewkę, a następnie zademonstrowali rzuty do dwóch mini koszy. Później rozegraliśmy mecz z tymi wspaniałymi zawodnikami. Było mnóstwo śmiechu i radości. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem  małym, średnim i bardzo dużym. Każdy był piękny i wyjątkowy. Tego dnia odbył się również przedszkolny Konkurs Recytatorski „Misiowe Wierszyki”. Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali i wyrecytowali przygotowane wiersze. Jury miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców:

W grupie Biedronek:

I miejsce zajęła– Julia L.

II miejsce -  Kacper J.

III miejsce – Karol M.

W grupie Żabek:

I miejsce zajęła– Oliwia G.

II miejsce -  Patrycja O.

III miejsce – Nadia P

W grupie Motylków:

I miejsce zajęła- Marcelinka O.

II miejsce -  Lena M.

III miejsce - Milenka W.

Na zakończenie konkursu Motylki zaśpiewały nam pięknie piosenkę o Misiach.

 Biedronki prezentowały swojego misia, opowiadając jaki jest, gdzie jest jego miejsce w pokoju, od kogo go dostał, a  potem wesoło bawiliśmy się przy piosence „Pluszowy miś” i urządziliśmy paradę naszych misiów. Ćwiczyliśmy także język w trakcie słuchania wierszyka pt. Łakomczuszek. Na koniec wysłuchaliśmy opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś”, które nam się bardzo podobało. Zrozumieliśmy, że nie ten nowy, ale stary,  już niezbyt piękny miś jest najlepszym przyjacielem.

 Żabki poznały historię powstania Pluszowego Misia i rozpoznawały na ilustracjach  misie od najstarszych do najmłodszych, współczesnych. Świetną zabawa były misiowe zawody, gdzie dwie drużyny miały kilka zadań do wykonania: układanie puzzli z misiami, niedźwiadków od największego do najmniejszego a potem odwrotnie i wiele innych. Bawiliśmy się również wesoło przy muzyce, gdzie naśladowaliśmy ruchy niedźwiadka. Na koniec wykonaliśmy piękne misie techniką orgiami z kółek.

 U Motylków Dzień Misia połączony był z kolorem brązowym w przedszkolu. Uroczysty dzień rozpoczął się od zabawy  z misiem przy piosence „ Miś Uszatek”. Dzieci śpiewały i tańczyły ze swoimi Przytulankami. Następnie każde dziecko krótko opowiedziało o swoim misiu.Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, które przygotowywały do konkursu  recytatorskiego.  Również w zabawach  ruchowych  miały okazję naśladować misie. Świetną zabawą było wykonanie misiów trójwymiarowych oraz malowanie farbą brązową -  nie pędzlem, a widelcem. Wykonaliśmy też wyklejanki pluszaków. Koleżanki i koledzy z młodszych grup poczęstowali nas słodkościami, które  sami przyrządzili.

 


Świat Księcia Albinka

W dniu 1 grudnia odwiedzili nas aktorzy z Teatru Otwartego TO z Krakowa. Oglądaliśmy spektakl o przygodach pewnego niesfornego księcia Albinka, który pożyczał sobie cudze zabawki i miał z tego powodu sporo kłopotów! Przedstawienie bardzo nam się podobało, zwłaszcza dlatego, że braliśmy w nim aktywny udział i pomagaliśmy ratować Albinka z tarapatów. 

 

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Przedszkole nr 5 Wydarzenia