4 grudnia - Dzień Górnika. Dzień ten przypomina polskiemu społeczeństwu ciężką i niebezpieczną pracę ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi, w tym węgla kamiennego. Dzień Górnika obchodzimy właśnie na cześć patronki, Świętej Barbary, zwanej również Barbórką.
W poprzednich latach nie mogliśmy się spotkać na wspólnym świętowaniu z panami Górnikami. Może jeszcze pamiętamy akademie, te z wcześniejszych lat, ale jest  w życiu tak jak, zaśpiewała uczennica z kl. V w piosence – do słów  Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza…”Nawiązaniem do nadania podniosłego charakteru uroczystości - znaczenia pracy górnika, wydobytego węgla, warunków panujących w kopalni był krótki film „ W kopalni” .Ta akademia była wyjątkowa. Wiersze, piosenki, inscenizacje, scenki humorystyczne w wykonaniu uczniów klas: I, II, III oraz przedszkolaków z „Zerówki” uświetniano tańcami. Drugoklasiści  zatańczyli – śląski taniec – „Trojak”. Zespół taneczny „Inspiracja” zachwycił Pantomimą „Taniec Gwarków”  oraz  skoczną Polką „ Dziadek”. Uzdolniona muzycznie uczennica z klasy IV zaprezentowała na saksofonie znaną melodię „ Szła dzieweczka do laseczka”. „Sto lat” zagrali na dzwonkach chromatycznych przedstawiciele klasy II.  Dzisiejsza uroczystość środowiskowa była okazją  do zaprezentowana licznie zgromadzonej publiczności  wielu talentów naszych uczniów i przedszkolaków. Dziękujemy serdecznie gościom honorowym Panom Górnikom w Górniczych  strojach galowych, Księdzu Proboszczowi oraz wszystkich, którzy nas zaszczycili w progach szkoły.