"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 grudnia – Pamiętamy"

Wśród uczniów  z klas ósmych został zorganizowany konkurs na plakat pod hasłem – 40 rocznica stanu wojennego w Polsce.

Najlepsze prace zostały zaprezentowane na holu szkoły.

 W ramach projektu  „Gdy gaśnie pamięć  ludzka, nadal mówią kamienie – grudzień 1981 - Pamiętamy ‘’ na holu szkolnym została zaprezentowana wystawa plakatów przygotowanych  przez Instytut Pamięci Narodowej.

W dniu 15.11.2021r na zajęciach wiedzy o społeczeństwie uczniowie z klasy 8a i 8b uczestniczyli w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, nadal mówią kamienie – 13 grudnia 1981- PAMIĘTAMY” w zajęciach edukacyjnych dotyczących 40 rocznicy stanu wojennego w Polsce.

Uczniowie wraz z nauczycielem historii Olgą Lipecką analizowali teksty kultury przygotowane przez IPN – Śląskie Centrum Wolności i Sprawiedliwości.

Zwieńczeniem warsztatów było rozwiązywanie przez ośmioklasistów zadań opracowanych przez IPN, sprawdzających zdobytą wiedzę o powyższym wydarzeniu.

W ramach realizacji projektu dla uczniów i nauczycieli z województwa śląskiego „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie… 13 grudnia 1981r. - Pamiętamy!” uczniowie klas ósmych naszej szkoły obejrzeli film  pt.: Nie zabierajcie mamy”. Celem projekcji filmu było przybliżenie młodzieży realiów życie na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, a także uświadomienie jak trudna i niebezpieczna była w tym czasie walka o wolność i suwerenność naszej ojczyzny prowadzona przez kobiety, które posiadały swoje rodziny i często małe dzieci.

Uczniowie klas 8 przygotowali "Kącik historyczno - patriotyczny, 40 lat po stanie wojennym 1981-2021", w którym zgromadzili różnorodne materiały, plakaty, rysunki oraz eksponaty przybliżające nam tamten czas.