Jak nie czytam jak czytam”

W czerwcowej akcji „Jak nie czytam jak czytam” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 w Dąbrowie Górniczej i dzieci z Przedszkola nr 5. Rozpoczęliśmy kolorowym pochodem przez nasza dzielnicę. Dzieci niosły przygotowane przez siebie transparenty i dekoracje, wspólnie skandowały hasła zachęcające do czytania, czym wzbudzały zaciekawienie mieszkańców dzielnicy. Wiele osób przebrane było za postacie z ulubionych książek. Dzieci przedszkolne wraz z opiekunami skierowały się na zielony teren nieopodal szkoły i tam wspólnie czytały i oglądały kolorowe książeczki. Natomiast uczniowie szkoły w radosnym pochodzie przeszli około kilometra i udali się na boisko LKS „Tęcza”, gdzie odbyła się dalsza część akcji czytelniczej. Zgodnie  założeniami akcji około godziny 10.00 wszyscy uczestnicy rozpoczęli czytanie ulubionych książek. Kolejnym punktem wspólnej zabawy były prezentacje poszczególnych klas, podczas których uczniowie śpiewali, recytowali lub tańczyli. Każdy występ zachęcał do częstego sięgania po książkę i kończył się prezentacją samodzielnie wykonanych transparentów, a także zaprezentowaniem wymyślonego przez klasę hasła promującego czytanie. Uczniowie również bardzo chętnie wzięli udział w zabawie, podczas której tworzyli żywe kompozycje z motywem książki. Ten punkt akcji rozbudził w uczniach bardzo dużą kreatywność i pomysłowość, ponieważ uczestnicy nie wiedzieli wcześniej o  tym zadaniu, a równocześnie spowodował, że dzieci wspaniale się bawiły. Akcje zakończyło stworzenie przez uczestników żywego słowa CZYTAM i powrót w pochodzie do szkoły. Każda klasa uczestnicząca w imprezie otrzymała pamiątkowy dyplom, a wszyscy uczestnicy słodkie niespodzianki. Nasza akcja była zauważona przez mieszkańców Błędowa, a uczniowie z entuzjazmem wypowiadali się o przystąpieniu do akcji w przyszłym roku.

cz.5.jpgcz.2.jpgcz.3.jpgcz.4.jpgcz.7.jpgcz.8.jpgcz.1.jpgcz.6.jpg

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK            9.00 - 12.00

WTOREK                    10.30 - 12.30

ŚRODA                      11.00 - 12.30

CZWARTEK                9.00 - 12.30

PIĄTEK                     13.00 - 15.00

HALLOWEEN

28 października 2016r. w ramach zajęć bibliotecznych i dzięki pomocy rodziców, klasa II świętowała Halloween. Uczniowie przebrani za straszydła, wiedźmy i kościotrupy mieli do wykonania kilka zadań m.in. zjadanie cukierków zawieszonych na nitce, łowienie jabłek, przejście przez straszne mokradła, rysowanie groźnych potworów na balonach. Najbardziej emocjonujące były jednak wróżby halloweenowe ukryte w pysznych babeczkach i tworzenie mumii z papieru toaletowego. Podczas zajęć drugoklasiści nauczyli się „strasznej” piosenki i następującego wierszyka:

My jesteśmy straszne zmory

Bardzo groźne z nas upiory

Jeśli nie chcesz się nas bać

Musisz nam cukierka dać”

dzięki czemu przez cały dzień dostawali słodkości. Cukierki ukryte były też w klasie, a ich poszukiwanie było kolejną atrakcją tego dnia.

Wszyscy „strasznie” dobrze się bawili, obchodząc to bardzo „straszne” święto.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

24 października 2016r. uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. W tym dniu wszystkie biblioteki szkolne świętują wraz ze swoimi czytelnikami. Nasze uroczystości rozpoczął poranny apel, podczas którego uczniowie klasy VI zaprezentowali przedstawienie pt.: „Z Sienkiewiczem przez karty powieści”. Dzięki tej inscenizacji wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli poznać najważniejsze powieści naszego Noblisty, w roku poświęconym Sienkiewiczowi.

To jednak był dopiero początek… Zasadniczy punkt obchodów nastąpił, gdy klasy zebrały się,by uczestniczyć w konkursie „ Kto czyta, wie więcej”. Każda klasa zaprezentowała rysunek reklamujący ulubioną książkę i przedstawiła jury wymyślone przez siebie hasło reklamujące czytanie książek. Przedstawiciele klas musieli wykazać się dużym oczytaniem i umiejętnością kojarzenia faktów podczas udzielania odpowiedzi na zagadki przygotowane przez Królewnę Śnieżkę – specjalnego gościa naszej uroczystości. Wiele emocji wśród uczestników wzbudziła także konkurencja, w której zawodnicy układali puzzle. Ale najbardziej emocjonujące okazało się budowanie wież z ulubionych książek przez poszczególne klasy.

Wszyscy uczniowie oprócz dawki dobrej zabawy otrzymali  słodkie niespodzianki,a poszczególne klasy pamiątkowe dyplomy. Ten szczególny dzień uświetniony został przez wszystkich uczniów, którzy przebrali się za ulubione książkowe postacie tworząc kolorowy bajkowy korowód. Całą uroczystość przygotowały panie: M. Skrzelowska i J. Staroń.

Za rok też będziemy pamiętać, że nasza biblioteka ma swoje święto!

NARODOWE CZYTANIE 2016

POD HONOROWYM PATRONATEM PARY PREZYDENCKIEJ

W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM NR 1 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeprowadzona została 5.09.2016r. (poniedziałek) w trakcie zajęć lekcyjnych. Do wspólnego czytania fragmentów „Quo vadis” zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnej społeczności. Aby przybliżyć zebranym postać Henryka Sienkiewicza odczytany został jego krótki życiorys i ciekawostki dotyczące jego osoby. Dodatkowo przygotowana została gazetka z informacjami dotyczącymi akcji, powieści i samego autora. Wszyscy uczestnicy akcji zobaczyli wystawę różnych wydań „Quo vadis”. Uczniowie klasy VI przygotowują, w związku z akcją i pod kierunkiem pani Joanny Staroń i pani Małgorzaty Skrzelowskiej przedstawienie pt.: „Z Sienkiewiczem przez karty powieści”.

Jesteś tutaj: Home Szkoła Biblioteka