Projekt "BohaterOn" w Twojej Szkole 2023 - włącz historię - został zrealizowany!!

Realizacja projektu i zamierzonego celu została osiągnięta. Listy i laurki wykonane przez uczniów, dedykowane Powstańcom Warszawskim zostaną przeczytane i zaprezentowane na szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości. Podsumowując uczniowie i nauczyciele wspólnie podkreślają że sama pamięć nie wystarczy, ale należy aktywnie angażować się w upamiętnianie kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego.

Przypominajmy karty historii aby czerpać z niej naukę, siłę, mądrość i ponadczasowe przesłanie, że wojna to piekło jakie człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi na ziemi.

                                                                                                       Olga Lipecka, Beata Wiszniewska

W październiku 2023 roku uczniowie klasy II obejrzeli opowiadania -JAK ZOSTAĆ BOHATEREM oraz NIEBAJKĘ O POWSTANIU WARSZAWSKIM.

W trakcie zajęć u najmłodszych zostały również kształtowane postawy związanych z empatią i wrażliwością na drugiego człowieka , zarówno w czasach wojny jak i we współczesnej rzeczywistości.

Końcowym efektem pracy było ozdobienie kolorowanki z hasłem BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE.

1 sierpnia 1944 roku zmienił życie wielu. Tam, gdzie słychać było syreny, kończyło się dotychczasowe życie i zaczynało nowe – powstańcze – to motto , które zaprezentował nauczyciel historii siódmoklasistom..

Na wstępie uczniowie obejrzeli spoty kampanii BohaterON- „ Godzina W ”, którego bohaterami byli Powstańcy o pseudonimie „Tomek: oraz „Lala”.

Wspólnie z nauczycielem dyskutowali na temat emocji, strachu i determinacji , jakie musiały towarzyszyć POWSTAŃCOM.

Następnie wysłuchali opowiadanie "Uparte serce tego miasta" Renaty Piątkowskiej, na które składały się - wywołane dźwiękiem syren i klaksonów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - wspomnienia uczestników tego wydarzenia i ich najbliższych.

Uczniowie wraz z nauczycielem podkreślili , ze sama pamięć już nie wystarczy, ale należy aktywnie zaangażować się w upamiętnienie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego.

Na koniec uczniowie zaprezentowali listy i laurki przygotowane specjalnie dla Powstańców Warszawskich. Powyższe prace zostaną zaprezentowane podczas akademii z okazji święta niepodległości.

Uczniowie klasy 6 wysłuchali słuchowiska:  „Mały roznosiciel Nadziei’’, cz.1 i 2

Nauczyciel historii wprowadził  uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich:

Powstanie Warszawskie to zbrojne wystąpienie Polaków przeciwko III Rzeszy okupującej Warszawę od września 1939 r. Powstanie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944 r. Było ono zorganizowane przez Armię Krajową (wojsko polskie w czasie II WŚ) i ludność cywilną, czasem uczniów w waszym wieku, którzy przenosili korespondencję . Jego głównym celem było wyzwolenie Warszawy. Niestety zostało stłumione. Obrońcy- BOHATERZY oddali „coś” najcenniejszego – własne życie. PAMIĘTAJMY O NICH!!!

Uczniowie wraz z nauczycielem podkreślili , ze sama pamięć już nie wystarczy, ale należy aktywnie   zaangażować się w upamiętnienie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego.

Na koniec uczniowie zaprezentowali listy i laurki przygotowane specjalnie dla Powstańców Warszawskich

Po obejrzeniu opowiadań : „ISKRA NADZIEJI” oraz „MAŁY ROZNOSICIEL NADZIEJI”, uczniowie pod kierunkiem  nauczyciela historii wyjaśniali i interpretowali hasła :OJCZYZNA, POLSKA, PATRIOTA, GODZINA „W”, POWSTANIE WARSZAWSKIE .

Minutą ciszy uczniowie oddali hołd poległym bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Końcowym efektem projektu czwartoklasistów było ozdobienie plakatu BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE.