Zapraszamy do zapoznania się z artykułami związanymi z naszą szkołą i przedszkolem.

5 IX 2022 
 Ogólnopolska akcja propagująca znajomość literatury narodowej od 11 lat odbywa się w pierwszą sobotę września z udziałem Pary Prezydenckiej oraz słynnych osobistości świata kultury. W tegorocznym centrum wydarzeń znalazły się Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, wyznaczając początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Nasz wieszcz wykreował na tle nastrojowej przyrody fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości i ludowej moralności, wypełniony różnorodnymi fantastycznymi postaciami Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

W ramach obchodów Narodowego Czytania uczniowie klasy VIII przygotowali inscenizację „Pani Twardowskiej”. Widzowie mogli z zapartym tchem śledzić figle imć Twardowskiego (Tytus), który sprytnie uniknął porwania przez czarta Mefistofelesa (Natalka). Nastrojowa scenografia karczmy „Rzym”, kostiumy szlacheckie oraz efekty specjalne („już z żołnierza masz zająca”…) pozwoliły przenieść publiczność w tajemniczy i fantastyczny świat ballady.

A już za rok czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej…

„Witaj szkoło”

Nowy Rok Szkolny 2022/2023 rozpoczęliśmy  o godz. 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej, której przewodniczył ks. Proboszcz Bronisław Waksmundzki. We mszy uczestniczyli licznie nauczyciele wraz z Panią dyrektor, uczniowie i rodzice. Następnie o godz. 9.00 cała społeczność szkolna zgromadziła się na Sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Pani Dyrektor Jolanta Matuszczyk powitała gorąco wszystkich zgromadzonych: uczniów, nauczycieli, pracowników ZSP nr 1 oraz rodziców. Następnie odczytała list od Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Przedstawiła również nauczycieli i wychowawców poszczególnych klas.

Uczennice i uczniowie klasy III  oraz jedna uczennica klasy I w swoim  imieniu przywitali szkołę, pożegnali wakacje, nawiązując do wspomnień, zaprosili uczniów do nauki,  zwłaszcza najmłodszych kolegów i koleżanki z klasy I. Bardzo poważnym akcentem przypomnieli o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej  w 1939 r. Całość uświetnili wesołą piosenką „ Chociaż mało mamy lat”.

Na forum powitano uczniów klasy I  gromkimi brawami. Następnie uczniowie wszystkich klas udali się do swoich sal lekcyjnych wraz
z wychowawcami.

„ Bo co może, co może mały człowiek, tak jak ja, albo ty?

Ktoś powiedział, że robiąc to co robi, właśnie uczy się żyć”

Uroczyste ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 odbędzie się w czwartek 

1 września 2022 roku o godzinie 9.00

Uroczystości szkolne poprzedzi Msza Święta o godz. 8.00 w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Błędowie.