Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Nie marnujmy żywności

Nie marnujmy żywności!

Jak pokazują wyniki badań, niemal 35% Polaków przyznaje się, że zdarza im się wyrzucać żywność ze względu na przegapienie terminu przydatności do spożycia czy zbyt duże zakupy.

Marnowanie żywności nie dotyczy jednak tylko osób dorosłych. Według naukowców młodzież pozostawia ogółem niezjedzone około 25 g produktów dziennie, co w przeliczeniu na rok daje ponad 8 kg zmarnowanej żywności!

Obserwujemy to niestety na naszej stołówce, gdyż nasi uczniowie beztrosko rezygnują ze zjedzenia obiadu, wyrzucając jedzenie do kosza. Każdy z nas może być ambasadorem niemarnowania w swoim domu i szkole, tym samym dając przykład swoim bliskim. Wskazówki, jak ograniczyć straty żywności, znaleźć można na stronie: http://niemarnuje.bankizywnosci.pl.

Aby propagować właściwe nawyki i postawy wśród uczniów naszej szkoły, Samorząd Uczniowski ogłosił międzyklasowy konkurs Nie marnuj żywności!, którego finał odbył się 15 maja 2018 r. Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – III i kl. IV – VII, a zwycięzców miało wyłonić jury w składzie: pani dyrektor Jolanta Matuszczyk, pani Jolanta Oczadły, pani Justyna Wojdała.

 Konkurs polegał na przygotowaniu  kampanii reklamowej dotyczącej właściwego gospodarowania żywnością. Impreza rozpoczęła się wyświetleniem prezentacji 
- filmiku youtuberki, która w obrazowy sposób komentowała marnowanie jedzenia przez ludzi. Następnie uczniowie z poszczególnych klas pod okiem wychowawców zaprezentowali trzy różne sposoby aktywności. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania, gdyż kreatywność uczniów okazała się fenomenalna. Członkowie jury mieli okazję podziwiać  m.in. plakaty, piosenki, hasła reklamowe, chóralnie recytowane autorskie wierszyki, wesoły pociąg owocowy, dekalog świadomego konsumenta oraz zdrowe menu na co dzień. Uczniowie prześcigali się
w pomysłowości, a jury miało niezwykle trudne zadanie. Ostatecznie zwycięzcami okazali się uczniowie z klasy I oraz IV b, otrzymując symbolicznego cukierka od Samorządu Uczniowskiego.

Główną nagrodą dla najbardziej kreatywnych klasowych pomysłów jest danie na życzenie, czyli zaplanowanie posiłku na szkolnej stołówce (najprawdopodobniej będą to kluski parowe J) oraz dzień niepytania dla całej klasy.

Pozostaje mieć nadzieję, że trwałym efektem konkursu pozostanie zwiększona świadomość i wypracowanie właściwych nawyków wśród uczniów, jak właściwie gospodarować żywnością. (I.Ł.)

8.jpg6.jpg1.jpg7.jpg9.jpg4.jpg3.jpg2.jpg5.jpg

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Galeria Nie marnujmy żywności