Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Z pamiętnika kolonisty

 

Z PAMIĘTNIKA KOLONISTY

W dniach od 24.06 do 05.07.2019r. byłem uczestnikiem półkolonii organizowanych w ZSP nr 1 w Dąbrowie Górniczej. Oto moje wspomnienia z dwutygodniowego pobytu.

Dzień 1.

Punktualnie o godz. 9.00 zebraliśmy się na korytarzu, gdzie powitali nas wychowawcy i zapoznali nasz z regulaminem półkolonii. Po pysznym śniadaniu poszliśmy na boisko LKS TĘCZA, gdzie czekał na nas pan dzielnicowy.

Przypomniał nam zasady bezpiecznej zabawy podczas wakacji, jakie mogą czyhać na nas zagrożenia  oraz  odpytał nas z numerów  alarmowych. Po prelekcji wszyscy brali udział w grach i zabawach ruchowych.

Dzień 2.

Dziś po śniadaniu udaliśmy się na pieszą wycieczkę ścieżką przyrodniczo-krajobrazową „Rozlewiska Białej Przemszy” – 8km. leśnym duktem do Lasek. Tam odwiedziliśmy piękne jezioro , plac zabaw oraz w nagrodę mogliśmy skosztować pysznych lodów. Podczas odpoczynku mieliśmy pogadankę na temat agresji
i przemocy.

Dzień 3.

Dziś dzień pod nazwą „SAMOCHODY STRAŻACKIE”. Zaraz po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę autokarową  do  Centralnego Muzeum Pożarnictwa
w Mysłowicach.  Najpierw uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej  lekcji muzealnej pt. „Bezpieczny dom” a następnie udaliśmy się na salę wystawową. A tam – o rany wozy strażackie, sikawki , drabiny- najstarszy wóz ma ponad 300 lat. Ależ to była wspaniała wycieczka i tyle ciekawostek. Braliśmy również udział w pogadance na temat: „Wpływ uzależnień na organizm człowieka”

Dzień 4.

 Kolejny dzień i znów wycieczka autokarowa, tym razem do  Muzeum Sztygarka
w Dąbrowie Górniczej.  Tam oglądaliśmy wystawy, braliśmy  udział w lekcji muzealnej – warsztaty teatralne. Podczas wycieczki poznaliśmy historię naszego miasta i ludzi zasłużonych dla jego rozwoju. Pełni wrażeń i bardzo głodni wróciliśmy do szkoły, gdzie po obiedzie pani Justyna porozmawiała z nami na temat :,,Skutki palenia papierosów”.

Dzień 5.

Zaraz po śniadaniu udaliśmy się  na obiekt LKS trasą spacerową w rejonie „Bagien błędowskich” . Wychowawcy ogłosili konkurs na najlepiej wykonany szałas. Zabawy mieliśmy co niemiara , ale przede wszystkim liczyła się kreatywność, pomysłowość
i współpraca. Po zakończeniu zadania mieliśmy jeszcze siłę na zabawy ruchowe na boisku. Pan wuefista poruszył temat zachowań fair play w sporcie.

Dzień 6.

 Po weekendzie czekał nas wyjazd do Górnośląskiego Parku Etnograficznego
w Chorzowie. Zwiedzaliśmy  skansen, braliśmy udział w imprezie plenerowej – gry terenowe, quizy, zabawy muzyczne, taneczne, ruchowe. To była naprawdę bardzo ciekawa lekcja historii. Po powrocie do szkoły mieliśmy
spotkanie z panią  pielęgniarką. Przekazała nam informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia związanych z zażywaniem narkotyków  i dopalaczy.

Dzień 7.

Dziś dzień filmowy- czyli wyjazd do kina Helios w Dąbrowie Górniczej. Oglądaliśmy przezabawne przygody zwierzaków w filmie pt: „Sekretne życie zwierząt domowych 2”. W wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły komunikacją miejską.

Dzień 8.

Po smacznym śniadaniu udaliśmy się na teren obiektu OSP , gdzie czekała na nas wspaniała niespodzianka. Otóż przyjechały do nas 3 wspaniałe psy  Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej  Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkowicach. Antoś, Tequila i Elza zaprezentowały nam swoje umiejętności i poziom wyszkolenia. To była żywa lekcja przyrody i każdy z nas inaczej patrzy teraz  na swojego pupila. DZIĘKUJEMY za tak wspaniałą naukę.

Dzień 9.

Dziś znów czekała na nas niespodzianka. Okazało się, że zostaliśmy zaproszeni przez Prezesa OSP w Błędowie Pana Roberta Czerwińskiego do odwiedzenia remizy strażackiej. Pan Robert pokazał nam sprzęt strażacki, porozmawiał z nami na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków i na zakończenie otrzymaliśmy pokaz umiejętności gaśniczych. Po zakończeniu spotkania, część moich koleżanek
i kolegów postanowiła zostać strażakami.

Dzień 10.

 To już ostatni dzień półkolonii, który również spędzimy bardzo aktywnie – czeka nas wyjazd na basen. Po omówieniu regulaminu i zasad  bezpiecznego zachowania się na basenie pojechaliśmy  do Strzemieszyc Wielkich. Tam  pod opieką instruktorów uczestniczyliśmy w grach i zabawach w wodzie. Czuliśmy się jak ryby w wodzie. Na zakończenie wychowawcy podsumowali nasz udział w półkoloniach i wręczyli nam pamiątkowe dyplomy. Wszyscy jednogłośnie oznajmili, że za rok też chętnie będą uczestniczyć w tak super zorganizowanych półkoloniach.   (J.B)

wak2.jpgwak5.jpgwak4.jpgwak3.jpgwak9.jpgwak7.jpgwak.1.jpgwak6.jpgwak8.jpg

 

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Galeria Z pamiętnika kolonisty