Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Prawa Dziecka

Naucz się upominać o swoje prawa,

ale pamiętaj, że inni też je mają!!!

Janusz Korczak napisał:

"Dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego".

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest obchodzony w Polsce od 31 lat, zawsze 20 listopada. Ponieważ to właśnie 20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła Konwencję Praw Dziecka.

Inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka była Polska, co jest uważane za nasz wielki międzynarodowy sukces. Obchody tego dnia są niezwykle ważne, ponieważ niestety prawa dziecka są wciąż łamane na całym świecie, nawet w krajach rozwiniętych. Wciąż w wielu miejscach na świecie dzieci stają się ofiarami przemocy, są wykorzystywane do ciężkiej, fizycznej pracy, biorą udział w konfliktach zbrojnych.
W związku z tym, konieczne jest ciągłe przypominanie o znaczeniu praw dziecka
i o tym jak bardzo ważne jest ich respektowanie. Niezwykle ważne jest również to, aby dzieci znały swoje prawa, rozumiały je i potrafiły świadomie z nich korzystać, aby bronić się przed dyskryminacją i złym traktowaniem.
 

Te informacje przygotowali uczniowie klas III i V pod kierunkiem pani Agnieszki Czerwińskiej i Elżbiety Porc w postaci prezentacji multimedialnej, wierszy, piosenek
i zaprezentowali je na apelu, który odbył się 20 lutego. 

PD1.1.jpgPD1.6.jpgPD1.5.jpgPD1.2.jpgPD1.3.jpgPD1.4.jpg

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Galeria Prawa Dziecka