13 grudnia to dzień, w którym swoje imieniny obchodzą wszystkie Łucje. Tego właśnie dnia
w naszej szkole pojawiła się ich patronka, Święta Łucja (Santa Lucia). Miała długą, białą suknię przewiązaną czerwoną wstążką i wieniec ze świecami na głowie. Towarzyszył jej orszak: dziewcząt ubranych na biało i młodzieńców z lampionami. Orszak przemieszczał się po szkole, niosąc światło. W orszaku – młodzież z klasy VII, która na lekcjach języka niemieckiego poznaje zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe różnych krajów europejskich. W tym dniu przy choinkach uczniowie śpiewali dla swoich młodszych kolegów pieść  „Santa Lucia”. Opowiedzieli też o Świętej Łucji – patronki Sycylii, Syrakuz i Toledo. A ponieważ ten dzień szczególnie uroczyście obchodzi się  w Szwecji, śpiewali pieśń w języku szwedzkim.

Można było także obejrzeć kalendarz adwentowy, wykonany przez uczniów, oraz posłuchać
o tradycji pieczenia świątecznych ciasteczek w Niemczech - pierników norymberskich
na opłatkach, kostek domina w czekoladzie oraz Spekulatiusa – niemieckich korzennych ciasteczek.

Przy choinkach nie mogło też zabraknąć tradycyjnego kolędowania, dlatego wszyscy zebrani zaśpiewali polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. I na zakończenie – życzenia w różnych językach: Wesołych Świąt!/Frohe Weihnachten!/Merry Christmas!/Buon Natale!/Feliz Navidad! – bo święta tuż, tuż…