Czym kierować się przy wyborze plecaka/tornistra?

1. waga– to istotna rzecz, na którą należy zwrócić szczególną uwagę

Aby plecak nie wpływał negatywnie na zdrowie dziecka, jego waga nie powinna przekraczać 10% wagi ucznia klas I-III szkoły podstawowej i 15% wagi ucznia klas starszych.

Z czego wynikają dodatkowe kilogramy na plecach dzieci?

• zbyt duża waga pustego plecaka/tornistra – na rynku dostępne są plecaki/tornistry, których waga waha się od 0,5kg do nawet 2kg. Kupno plecaka o wyjściowej masie 2kg gwarantuje, iż przekroczymy  zalecane normy wagowe.
  • podręczniki i zeszyty niewymagane w danym dniu
  • dodatkowe książki/ czasopisma/ pamiętniki
  • zabawki
  • napoje

wielkość – kolejny ważny element, wpływający na bezpieczeństwo. Wielkość plecaka/tornistra powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Uwagę należy zwrócić na długość jak i szerokość:

• plecak/tornister nie powinien być szerszy od pleców
  • plecak/tornister powinien kończyć się na wysokości pasa biodrowego, tj. powyżej pośladków
  1. szerokość pasów oraz ich rozstawienie– komfort noszenia plecaka/tornistra warunkowany jest pasami, które powinny być szerokie i miękkie oraz powinny posiadać możliwość regulacji.