Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1

w Dąbrowie Górniczej

Font Size

Cpanel
Brak grafik

Język polski jest ą/ę!

 

21 II – Język polski jest ą/ę!

Corocznie 21 lutego pamiętamy o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, który jako święto zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w ogólnopolską akcję promowania ojczystego języka, która przebiegła w kilku etapach.

 

Najpierw szkolne korytarze kilka dni wcześniej zostały oplakatowane łamańcami językowymi i skomplikowanymi terminami literackimi. Spotkało się to z żywym oddźwiękiem, zwłaszcza regionalizmy cieszyły  się sporym powodzeniem wśród uczniów (nareszcie wiemy, co to znaczy „klojzdnońć w hasioku”!).

W piątek 21 II społeczność szkolna, zapoznawszy się z kilkoma odcinkami Błyskawicznych dziejów polszczyzny, stanęła w obliczu nie lada wyzwania. Szkolne polonistki przygotowały dla kl. V - VIII stacje zadaniowe wymagające nie tylko wiedzy, ale i kluczowych kompetencji niezbędnych do ukończenia danego przedsięwzięcia. Było domino frazeologiczne, kody QR, elektroniczne koło fortuny
i zgadywanki na LearningApps, natomiast uczniowie kl. I – III kolorowali mandale ortograficzne, rozwiązywali krzyżówki i trudzili się nad łamańcami językowymi.  Dzięki dobrej współpracy uczniowie bez trudu poradzili sobie z zadaniami, utrwalając przy okazji sporo materiału.

Pamiętajmy –  nasz język ojczysty jest wyjątkowy i nie tylko dlatego, że chrzęści, szeleści i warczy. To wyraz naszej tożsamości narodowej. Mamy szczęście, że dziś możemy swobodnie nimsię posługiwać,  bez obaw przed grożącymi restrykcjami.  A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają… (I.Ł.)

 

DJ1.1.jpgDJ1.2.jpgDJ1.4.jpgDJ1.3.jpg

PROGRAMY REALIZOWANE PRZEZ

PRZEDSZKOLE NR 5

 

Jesteś tutaj: Home Galeria Język polski jest ą/ę!