Odsłony: 343

5 IX 2022 
 Ogólnopolska akcja propagująca znajomość literatury narodowej od 11 lat odbywa się w pierwszą sobotę września z udziałem Pary Prezydenckiej oraz słynnych osobistości świata kultury. W tegorocznym centrum wydarzeń znalazły się Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie, wyznaczając początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Nasz wieszcz wykreował na tle nastrojowej przyrody fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości i ludowej moralności, wypełniony różnorodnymi fantastycznymi postaciami Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

W ramach obchodów Narodowego Czytania uczniowie klasy VIII przygotowali inscenizację „Pani Twardowskiej”. Widzowie mogli z zapartym tchem śledzić figle imć Twardowskiego (Tytus), który sprytnie uniknął porwania przez czarta Mefistofelesa (Natalka). Nastrojowa scenografia karczmy „Rzym”, kostiumy szlacheckie oraz efekty specjalne („już z żołnierza masz zająca”…) pozwoliły przenieść publiczność w tajemniczy i fantastyczny świat ballady.

A już za rok czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej…